2018. szeptember 21., péntek

Diókrémes nudli

Néhány évvel ezelőtt egyszer egy étteremben rendeltem diókrémes gnocchit. Az alapanyagok egyszerű mivolta ellenére maradandó gasztronómiai élményt nyújtott számomra. El is határoztam, hogy otthon is megpróbálom elkészíteni. Nem sokkal később F. Nagy Angéla egyik szakácskönyvében teljesen véletlenül rá is bukkantam egy változatára, ami alapján meg is főztem ezt az ételt. Finom volt! Aztán persze jól elfelejtkeztünk róla. A napokban viszont eszembe jutott, hogy van még a fagyasztóban némi dió, amit lassan el kellene használni, hiszen érkezik az utánpótlás. Mivel ma gyorsan kellett valamit főznöm, hirtelen bevillant ez a recept, úgyhogy a bevásárlásnál már csak a hiányzó alapanyagokat kellett a kosárba tenni. (Zárójelben jegyzem meg, hogy nagyon szeretem az olyan ételeket, amik a főzővíz odakészítésével kezdődnek: amíg kifő a tészta - jelen esetben nudli -, elkészül a mártás. Nos, ez is egy ilyen!)




Hozzávalók:
1 kg gnocchi vagy nudli (fagyasztott)
3 dkg vaj
1 púpos evőkanál liszt
2,5-3 dl tej
2 dl főzőtejszín
1 gerezd fokhagyma

frissen őrölt bors
szerecsendió
kb. 7 dkg kéksajt
2 nagy marék dió finomra darálva
friss rukkola



Elkészítés:
  1. Tegyünk a tűzre egy nagy fazék sós vizet a nudlinak.
  2. Közben a vajat olvasszuk meg egy vastag fenekű edényben. Amikor felszáll a finom dióillat, tegyük hozzá a lisztet és kevergessük 1-2 percig együtt. Majd adjuk hozzá a tejet és további kevergetés mellett főzzük csomómentesre. A tejszínnel higítsuk fel, majd alacsony lángon olvasszuk el benne a kéksajtot. Ízesítsük egy gerezd reszelt fokhagymával, sóval, borssal, szerecsendióval. A végén adjuk hozzá a diót, melegítsük át, majd zárjuk el a lángot.
  3. Időközben a víz is bizonyára felforrt: főzzük ki a nudlit a leírásnak megfelelően. Majd szűrjük le és a mártással összeforgatva azonnal tálaljuk. Nagyon jól illik hozzá a friss rukkola, ne sajnáljuk! Csak úgy bele a tányérba, nem baj, ha szószos lesz... :)

2018. szeptember 10., hétfő

Házi ketchup

Néhány éve divatba jött az otthoni ketchupfőzés. Számtalan recept kering az interneten, én is próbáltam már három évvel ezelőtt egyet. A siker nem volt teljes, de abban egyetértettünk a férjemmel, hogy a boltinál sokkal-sokkal jobb. Nem vagyunk nagy ketchupfogyasztók egyébként, ha néha-néha házi hamburgert készítek, akkor a zsemlébe kenünk belőle, vagy a melegszendvicsre, virsli mellé is szeretjük. Mivel tényleg nem nagy mennyiségről van szó, idén újra nekiláttam, és okulva a múltkori próbálkozásból, kicsit alakítottam a recepten. És sokkal-sokkal türelmesebb voltam. :) Ugyanis a titok az, hogy jó sűrűre kell főzni a mártást, ami a paradicsom fajtájától függően órák kérdése. Sajnos nem kaptam a piacon lucullus paradicsomot, pedig állítólag abból érdemes készíteni, mert kevesebb levet ereszt, és hamarabb besűrűsödik. Úgyhogy én a teljesen "hagyományos" paradicsomból csináltam, és ~6-7 óra alatt lett jó az állaga. Mivel finom édes volt az alapanyag, alig kellett hozzá cukor. Már élesben is megkóstoltuk, és bátran állítom, hogy nagyon finom lett!

Hozzávalók kb. 1,2-1,3 l ketchuphoz:
3 kg érett(!) paradicsom
1 kg lecsópaprika
1 nagy fej vöröshagyma
4 nagy gerezd fokhagyma
2 evőkanál só
4 babérlevél
1 evőkanál szemes feketebors
1 kávéskanál egész szegfűszeg
2 evőkanál szárított bazsalikom
fél-egy evőkanál szárított oregánó
fél-egy evőkanál szárított kakukkfű
1 teáskanál szárított rozmaring
kb. 8 dkg cukor
5-6 evőkanál sűrű balzsamecet
4-5 evőkanál 10%-os ételecet vagy a kettő helyett kb. fél dl fehérborecet
kevés olívaolaj



Elkészítés:
  1. A hagymát apróra kockázzuk és kevés olívaolajon aranyszínűre pároljuk. Utána mehetnek hozzá a zöldfűszerek, 1-2 percig együtt kavargatjuk. Hozzáadjuk a pucolt, felkockázott paprikát. Ezt a keveréket fedő alatt kissé összepároljuk, hogy a paprika összeessen.
  2. Majd mehet hozzá a kockára vágott paradicsom, a só, a feldarabolt fokhagyma és a többi fűszer, a cukor és az ecet kivételével. Fedő nélkül alacsony lángon elkezdjük főzni, amíg a paradicsom és a paprika is teljesen meg nem puhulnak.
  3. Ekkor sűrű szitán áttörjük a keveréket egy másik edénybe. Kóstóljuk meg és adagoljuk hozzá a cukrot illetve az ecetet. Mindenképpen ízlelgessük, mert nagyon változó, hogy az alapanyagok milyenek, és persze mi sem egyformán szeretjük. Szép lassan, fedő nélkül főzzük jó sűrűre.
  4. Még forrón kiadagoljuk a tiszta üvegekbe, lezárjuk őket, pár percre fejreállítjuk és száraz dunsztban hagyjuk hűlni.