2018. december 28., péntek

Visszatekintő: 2018 legszebb kerti pillanatai


Ez az év sem volt eseménytelen a kertben, noha nem történtek igazán nagy dolgok. A kert kialakításának legfontosabb lépései már az előző három évben megtörténtek, amit pedig erre az évre terveztünk, -  a kerti tűzrakó hely kiépítése és az oldalkert  - idén sajnos elmaradt. A kerítéssel és az előkerttel együtt ez a projekt már átcsúszik a jövő évre.
Azért idén is voltak változások, hiszen a tavalyi tél okozott veszteségeket, főleg cserjéket illetően, amiket részben pótoltam, részben viszont új ötleteket inspirált. Na de haladjunk sorjában.
Az év kezdete szokatlanul enyhe volt, ami megtréfált néhány növényt, így januárban már virágok nyíltak a kertben. A tavaly tavasszal magról vetett violám csak novemberben kezdett nyílni, ám végig dacolt a téllel, még a később megérkező hó alatt sem hervadt el!
Ilyen pompásan virágzott a viola január elején!
A havazás fekete-fehér fényképpé alakította a kertet
Aztán az első tavasz hírnökök, a hóvirág és krókusz előcsalogatták a kikeletet, és lassan megtelt élettel, színekkel és illatokkal a kert.
A krókuszok elszórt csoportokban nyíltak a fűben
A jácintok már nemcsak színekkel, de illattal is megtöltötték a kora tavaszi kertet
Az őszibarack virágzása vetekedik a díszfákéval
A tavaszi hagymások, mint a nárcisz, tulipán és gyöngyike valamint a gyümölcsfák virágzása felülmúlhatatlan pompával árasztotta el a kertet.
Tulipán és gyöngyike virágtengere; háttérben az újonnan ültetett korallberkenye vörös levelei
Tulipán dús csokrai egészítik ki a viola egyre dúsabb virágzását
A vérszilva alatti talajtakarók között telt virágú tulipán és sárgaviola színesíti a tavaszt
A tavaszi tobzódást az íriszek és pünkösdi rózsák nyílása zárta, és ekkor bontotta szirmait a friss szerzemény, a rózsaszín virágú magnólia is.
'Susan' magnólia pompás virágzása: szemet gyönyörködtető látvány!
Pünkösdi rózsa portré
Íriszek gólyaorr és zergeboglár kíséretében
Szintén új szerzemény a piros virágú vadgesztenye
A rózsák első virágzása már a nyár kezdetét jelezte.
Álomszép, hatalmas virágokat bont a Lorántffy Zsuzsanna rózsafajta
Idén már igen dúsan virágzott a hazai nemesítésű Márk-rózsákból álló ágyás
A rózsák szép kiegészítője a ligeti zsálya
Ekkorra már a tó is életre kelt, a japán juhar, a szibériai nőszirom, a díszfüvek, és később a sásliliom szépen keretezték a vízen pompázó tündérrózsákat. A tó mögötti sziklakertben kora tavasztól őszig folyamatosan nyílt valamilyen virág.
Tavaszi tájkép a tó körül
Csodás vajszínű tündérrózsák ringatóztak a tó vizén
Pázsitviola párnája köszönti a tavaszt a sziklakertben
Az évelők dús párnákat alkotnak a sziklakert kövei között
Kedvelem a maguktól kialakuló társításokat: itt napvirág és egy kis tarackolva terjedő mezei virág párosa a sziklakertben
A sásliliom különféle fajtái többfelé is megtalálhatóak a kertben, mindig megbízhatóan virágoznak, és évről évre szebbek lesznek.
A tó partján egész nyáron nyílik a sásliliom Stella D'oro fajtája
A sásliliom jól társítható évelőkkel; itt macskamenta társaságában tenyészik
Az idei nyár nem volt túlzottan forró, viszont rendkívül száraz volt, ami nagyon megviselte a növényeket. Amikor heteken át nem esik eső, azt nem lehet öntözéssel pótolni. Ezért a nyári virágaim nem hozták azt a pompát, amit tőlük reméltem, például a lángvirágokat hiába ültettem át árnyasabb helyre, elég csenevészek maradtak, és alig virágoztak. Lehet, hogy végleg el kell búcsúznom tőlük?
Nagyon sajnálnám, ha a lángvirágtól búcsút kéne vennem; idén ennyi volt a virágzása...
Az évad során új kialakítások is születtek, például a korábban még rendezetlen dombtetőn létrehoztam egy nyári-őszi évelőágyást, amely ugyan még nem tökéletes, de már szép virágbemutatót tartott júliustól szeptemberig. Az összeállítás fő növényei, a kasvirágok a szárazságban pompásan helyt álltak, sőt, még magjaikat elszórva szaporodtak is. Mondhatom, igazán remek növények!
Bíbor kasvirágaim több színben késő őszig virítottak az ágyásokban
Kasvirág, izsópfű, füzérajak a dombon kialakított évelőágyban
A korábbi írásaimban csak dzsumbujnak nevezett oldalsó, kerítés melletti cserjesort is elkezdtük átalakítani, csinosítani. Az elbozótosodott mesgyét részben megtisztítottuk, és új növényeket is ültettünk a meghagyott cserjék közé.
Lassan alakul a kerítés menti vegyes cserjés-évelős sáv is
Szépek voltak a törpedáliák, amelyek gumóit előző évről átteleltettem, és egész nyáron ontotta virágait a magról vetett csodatölcsér is a terasz mellett. A kert végén kialakított ágyásban sokat nyílt a magról nevelt cleome, ami szintén jól bírta a száraz időszakot.
A terasz mellett csodatölcsér és törpe dáliák ontották a virágokat, kiegészítve a cserepes rózsák és szerelemvirág pompáját
Augusztus-szeptemberben az aszterek sem okoztak csalódást, de a krizantémok virágzása már az ősz beköszöntét jelentette. Az idei ősz nagyon meleg és száraz volt, ezért a krizantémok viszonylag későn nyíltak, aztán a hirtelen jött fagy hamar véget vetett a pompának. A tavalyi tél sajnos több krizantémomat elpusztította, de néhány új tővel részben pótoltam az állományt.
A dombtetőn kora ősszel rózsaszín hóbogyó, aszter, őszirózsa és varjúháj díszlik, mögöttük díszfüvek kalászai ringatóznak a szélben
A vadszőlő piros levelei és kék termései mellett krizantémok jelzik az őszt a kerítés mentén
Frissen ültetett törpe krizantém
A hosszan tartó enyhe idő kedvezett az őszi ültetéseknek: ismét rengeteg tulipán és nárcisz hagyma került a földbe, aminek pompáját majd az új évben élvezhetjük. Időközben az őszi termések és pompás lombszín idén is szépen búcsúztatta a kerti évadot. A decemberi havazás pár napra hófehér lepellel vonta be a kertet, amely azonban az év utolsó hetére sajnos elolvadt. Ráadásul a vakond rendkívüli aktivitással szántotta fel a gyepet, aminek eredményeképpen most eléggé lehangoló képet nyújt a kert…
Havas reggel december közepén
A berkenye termései még a hó alatt is piroslanak: kellemes látvány a téli szürkeségben
A következő hetekben, amíg a természet téli álmát alussza, elő lehet venni a nyáron készült képeket, feljegyzéseket, aminek kapcsán lehet tervezni a jövő évi változtatásokat. Terv van bőven: az idei év jövőre halasztott projektjei mellett az eddigi tapasztalatok alapján kicsit át akarom alakítani a nagy évelő ágyást, a sziklakertet, a dombtetőn lévő ágyást, hogy még szebben és tartósabban pompázhassanak az ágyások az eljövendő esztendőben is.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése