2016. április 29., péntek

Virágok hónapról hónapra: április

Folyamatosan bővül a virágzó növények választéka, most már szelektálnom is kell, hogy miről is írjak… Ami nem fér bele a mostani írásba, az jó lesz jövőre!
Kezdve a fákkal, a leglátványosabbak ilyenkor a gyümölcsfák és azok díszváltozatai. Mivel azonban nekik már külön fejezetet szenteltem, ezért most egy kevésbé feltűnő virágdíszt nyújtó fával, a korai juharral (Acer platanoides) kezdem a sort. Kis csokrokban nyíló sárgászöld virágai nagyon szép látványt nyújtanak április elején a még levéltelen ágakon. Nagy termetű fák, ezért inkább parkokban, mint kertekben találkozunk velük.
Üde látvány a korai juhar zöldessárga virágbokrétája
A kibomló friss élénk bordó juharlevelek szép kontrasztot alkotnak a sárga virágokkal
A kertünkben élő fiatal borbás berkenye idén már sok virágot hozott
A berkenyék (Sorbus) is nyílnak már a hónap vége felé, ők is csokros, fehéres virágokat bontanak, melyeknek még diszkrét illata is van. A fákon késő nyártól megjelennek a szintén nagyon látványos többnyire piros vagy narancssárga bogyók, amelyek késő őszbe nyúlóan ékesítik a növényeket és a kertet.
Különleges virágdíszt ad a júdásfa (Cercis), amely a mediterráneumban honos, bár van kanadai és kínai változata is. Nevét onnan kapta, hogy Júdás állítólag ilyen fára akasztotta fel magát. Virágai lilás rózsaszínek, de találkozhatunk fehér virágú, és csüngő ágrendszerű fajtáival is.
A júdásfa az öreg ágakon, sőt, a törzsön is hoz virágokat; a botanikában ezt a jelenséget kauliflor virágzásnak nevezik
Különlegességét az adja, hogy a borsóéhoz hasonló pillangós virágok közvetlenül az ágakon jelennek meg, akár magán a törzsön is kis csoportokban. Szívós növény, amely lehet nagy bokor vagy kisebb fa is. Levelei vese alakúak, ami szintén nem hétköznapi. Napos helyen, normál talajban gond nélkül nevelhető.
Napsárga pomponokkal ékesíti magát a boglárkacserje
A szimpla virágú, fehérrel szegélyezett levelű boglárkacserje kifejezetten elegáns növény
A cserjék között nagyon népszerű a pomponszerű napsárga virágokkal ékes boglárkacserje (Kerria japonica). Töve kissé terjedő, erre nem árt odafigyelni telepítésekor, de egyébként különösebb igényeket nem támasztó bokor, amely napos-félárnyékos tenyészhelyen szépen díszlik. Vékony vesszői élénk zöldek, ezt a tulajdonságát a télen is mutatós ágyásokban kihasználhatjuk. Van szimpla virágú változata is, sőt fehértarka levelű is, ez egy kissé filigránabb megjelenésű növény.
A közönséges mahónia már bimbós állapotban is szép látványt nyújtott a kertünkben
Szép különlegesség a keleti mahónia (Mahonia bealei)
Az örökzöld mahónia (Mahonia aguifolium) is sárga virágokkal ékesíti magát, árnyékosabb helyeken szép színfoltot ad. A közismert változatán kívül különleges fajtái is vannak.
Április-májusban nyílnak a csodálatos egzotikus virágokkal büszkélkedő rhododendronok. Sajnos nem akárhol élnek meg, mert a savanyú talajt és párás klímát kedvelik, bár vannak már a talaj iránt toleránsabb változatai is. Mindenképpen igen igényes növényekről van szó, melyeknek azonban felülmúlhatatlan a virágpompája. Színskálája a fehér-rózsaszín-lila-sárga-narancs-piros palettát öleli fel, és termetre is nagyon nagy a választék, hiszen törpétől az óriásig minden megtalálható közöttük. A meszes öntözővízre is nagyon érzékenyek, ezért esővízzel kell öntözni őket. A félárnyékos helyeket kedvelik.
Az ősszel ajándékba kaptuk ezt a rhododendront, ami ilyen csodás virágzással örvendeztetett meg; kíváncsi vagyok, hogyan vészeli majd át a nyári forróságot...
Sétány Anglia híres rhododendron kertjében, a Leonardslee Gardens-ban
Áprilisban már egyre több évelő virággal is találkozunk, melyek akár hagymások kísérőjeként, akár talajtakaróként, akár önálló ágyásban is megállják a helyüket.
Egyik kedvencem a kaukázusi nefelejcs (Brunnera macrophylla). Félárnyékos, jó talajú területeken hosszú életű, és évről évre megbízhatóan virágzik több héten át. Utána nagy, szív alakú leveleivel díszít, jól takarja a talajt.
Hűséges társ a kertben a kaukázusi nefelejcs, nevéhez hűen nem is lehet róla megfeledkezni!
Léteznek olyan változatai is, amelyeknek ezüstös mintázatú a levele. Ha nem vágjuk le elvirágzott szárait, akkor magját elszórva szaporodik is. Vágott virágként is kiváló csokorlazító. Persze, hogy el ne felejtsem, mindezen előnyös tulajdonságai mellett legfőbb értéke a csodás égszínkék apró virágainak felhője, amely mindenkit elbájol. Bokrok alatt magában is szép, de más kora tavaszi virágok kísérőjeként kihagyhatatlan növény!
Több éve megvannak csatavirágaim, melyeket a régi kertünkből hoztunk magunkkal
Hogy a kék virágoknál maradjunk, (hiába, az egyik legfontosabb szín a kertben számomra!), ismerkedjünk meg a nem túl ismert csatavirággal (Polemonium reptans)! Hogy ez a kis termetű, kb 30 cm magas törékeny kis növény miért viseli ezt a nevet, arról fogalmam sincs, de tény, hogy nálam évek óta állja a sarat, megbízhatóan virágzik. Összetett, kissé páfrányszerű levelei pedig virágzás után is tovább díszítenek. Szintén képes magról szaporodni. Napos-félárnyékos helyen, jó vízellátású talajban biztos a siker!
A kék, lila, rózsaszín és fehér árnyalataiban pompáznak a gyakran kétszínű virágokat hozó haranglábak (Aquilegia). Nagyobb termetű fajtái 40-50 cm-re is megnőnek, impozáns látványt nyújtanak a magasba emelkedő virágaikkal.
A házunk mellett és a kertben többfelé nyílnak a kék és fehér haranglábak; napos, száraz és félárnyékos helyen egyaránt szépen díszlenek nálunk
Ez a fotó apukám műve egy csokor kerti haranglábról
Elnyílott terméstokjai akár még télen is díszítenek a kertben. Ám, ha nem akarjuk a kikelő magoncok okozta rendetlenséget látni a kertben, akkor virágzás után vágjuk le a szárait, hogy ne érlelhessen magot. Levelei a nyár folyamán általában visszahúzódnak, ezért érdemes olyan társak mellé ültetni, amelyek majd eltakarják megüresedő helyét az ágyásban.
Régóta ismert, nosztalgikus hatású évelő a szívvirág (Dicentra spectabilis). Filigrán levelei, széthajló szárain csüngő szív alakú rózsaszín vagy fehér virágai igen megkapó látványosságot jelentenek, semmilyen más virághoz nem hasonlítható különlegesség. A növény igen hosszú életű, akár évtizedekig helyben maradhat. Nyárra teljesen visszahúzódik, hogy aztán a hosszú pihenő után tavasszal ismét virágozzék. Romantikus kertekben nélkülözhetetlen virág. Fák, bokrok világos árnyékában biztosan jó helyet találhatunk neki a kertben.
Régi vágyam teljesült: frissen ültetett szívvirág a kertünkben
Tömény romantika: szívvirág és ezüstös levelű kaukázusi nefelejcs
Talajtakaróként nagy felületeket képes beborítani a változatos élénk színekben pompázó árlevelű lángvirág (Phlox subulata). Több fajtája van, amelyek fehér, lila, rózsaszín, bíbor színekben nyitnak olyan tömérdek mennyiségű virágot, hogy azok teljesen elborítják a leveleit is.
A sziklakertek nélkülözhetetlen tavaszi színfoltja a lángvirág
Kifejezetten napos helyre való növény, ágyások szegélyeként, sziklakertben alkalmazható. További érdeme, hogy örökzöld, így az év többi részében, és télen is díszít apró, hengeres leveleinek szőnyegével. Nem sok gondoskodást igényel, virágzás után érdemes visszavágni, hogy ne terebélyesedjen el túlságosan.
Áprilisban már üde színekkel ékesek az évelőágyások
A természet a tavaszt ünnepli
Áprilisban már igen látványos virágágyásokkal büszkélkedhetünk, ha még nem ültettünk ehhez szükséges növényeket, akkor rajta, ne maradjon virág nélkül egyetlen kert sem!

2016. április 25., hétfő

El nem nyíló tulipáncsokor

A kertben már lassan elvirágoznak a tulipánok... Igaz, hogy jön helyette más csodás virágok özöne, én viszont most úgy éreztem, szeretném még sokáig megtartani ennek a különleges tavasznak a hangulatát.

Hímeztem hát egy csokor tulipánt, amire ha ránézünk, mindig ez a tavasz fog eszünkbe jutni. Bár mikor elkezdtem, még nem tudtuk, mennyire fontos emlék lesz ez a kis képecske. 

 


















A mintát itt megtaláljátok. A képkeret a Pepco-ból jött velem haza. :)

2016. április 23., szombat

Ha április, akkor hagymások



A hagymás virágokról legelőször a tulipán, a nárcisz és a jácint jut eszünkbe. Valóban ők a tavasz legfeltűnőbb színfoltjai, főleg a tulipánok, amelyek a szivárvány szinte minden színében pompáznak. Tavasszal ki vagyunk éhezve a ragyogó, sokszor harsogó színekre, melyek az éles tavaszi napsütésben még üdébbek, mint bármikor máskor az év folyamán. A gyakran még alvó bokrok, fák nem jelentenek konkurenciát a vidám hagymás összeállításoknak, így minden figyelmünket magukra vonhatják.
Harsogó színek köszöntik a tavaszt
Nem is gondolnánk, hogy ezek a színek milyen jól mennek egymáshoz...
Persze a látvány szépen kiegészíthető az éppen virágzó kora tavaszi bokrokkal, például aranyfával, japánbirssel, díszribiszkével, gyöngyvesszővel, de a hagymások tengerével ellenpontot is képezhetünk a kert másik részén. Nem véletlenül használtam a tenger szót, hiszen a hagymás virágok többsége tömeges ültetésben a legszebb.
Kék fürtös gyöngyikék folyama nárcisszal és tulipánnal a partján
A tulipán színeivel semmilyen más növény nem kelhet versenyre tavasszal
Különösen igaz ez az olyan apró hagymásokra, amelyek egyesével teljesen elvesznének, jelentéktelenek, észrevehetetlenek lennének. A kék hófény (Chionodoxa) és csillagvirág (Scilla), valamint a fehér puskinvirág (Puschkinia) apró virágfüzérei közelről szemlélve nagyon bájosak, messziről azonban nem feltűnőek, hiszen a növénykék mindössze 10-15 cm magasságúak.
A hófény kék virágainak szinte világítóan fehér a közepe; találó az elnevezése
A csillagvirág tényleg nagyon aprócska növény
Puskinvirág porcelánszerű virágai
A nagyobb méretű hagymások mellett, fák, cserjék alatt szép színfoltot képezhetünk, ha sok hagymácskát ültetünk egymás mellé. Ezek a virágok mind szeretik a napos, félárnyékos helyet, a nem túl nedves, de nem is száraz körülményeket. Mire a nagyobb növények kilombosodnak, vagy az évelők megerősödnek, ezek az apró szépségek már elvirágoznak, és hervadó lombjukat eltakarja a többi növény. Ha jól érzik magukat, el is szaporodnak fiókhagymáik, vagy magjaik által. Ezeket a szépségeket azért is érdemes ültetni, mert nem sok gondozást igényelnek: elültetés után legjobb békén hagyni őket, legfeljebb szárazságban igényelnek némi vizet. Ráadásul nagyobb cserépben vagy balkonládában is sikerrel nevelhetőek. Ha több évig meg akarjuk tartani őket, akkor virágzás után az edényüket ne bolygassuk, hagyjuk nyugodtan visszahúzódni a növénykéket, és az edényüket ezután egy félreeső, száraz, akár sötét helyen is tárolhatjuk, arra vigyázva, hogy ne száradjanak ki teljesen. Ősszel aztán ismét elő lehet venni, földjüket felfrissíteni, ha szükséges, és a teraszon teleltetve tavasszal ismét várhatjuk a virágzást.
Fürtös gyöngyikék kis csoportja; az egymás után fejlődő virágszárak hosszú virágzási időt biztosítanak
Különleges fajta a fehér hósipkával; én azért maradok a hagyományos kék színnél...
A gyöngyike  fehérben is szép dísze a kora tavaszi összeállításoknak
Az apró hagymás virágok között nagy kedvencem a fürtös, más néven örmény gyöngyike (Muscari). Gyermekkoromban az egyik barátnőmék kertjében a fű között találkoztam először vele, és csodálkoztam azon, hogy tavasszal hogyan teremhet szőlő? Virágfürtjei a szőlőre emlékeztettek, bár szerencsére ízmintát nem vettünk belőle. Persze azóta már tudom, hogy semmi köze a szőlőhöz, de bájos virágfürtöcskéi, csodálatos kék színe azóta is minden évben magukkal ragadnak, és minél több helyre igyekszem ültetni belőle. Számomra toplistás tavaszi növény! Lássuk az értékeit! Egy-egy hagymából több virágszárat nevel, virágai rendkívül megbízhatóan és nagyon sokáig nyílnak. Elvirágzás után mutatósak a termései is, amelyek világoszöld színükkel jól illenek a többi talajtakaró növény közé. Rendkívül jól szaporodik magától sarjhagymái és magjai révén. Bármikor átültethető, bírja a strapát, egyáltalán nem igényes. Napon és félárnyékban is jól virágzik. Még virágcsokorban is jól mutat, vázában is tartós. Nevelhető cserépben vagy ládában. Levelei nyáron visszahúzódnak, de ősszel kihajt és üde zöld „fűcsomóként” vészeli át a telet, ami a téli ágyásképben fontos színfoltot jelenthet. Talán ennyi is elég meggyőző volt, hogy belássuk, a fürtös gyöngyike tényleg kihagyhatatlan tavaszi növény!
A kék gyöngyikék a narancssárga tulipánok mellett is jól mutatnak a kertünkben; sajnos a nárciszhagymák elpusztultak, ezért kissé hiányos maradt az ágyás, amelyet árvácskával igyekeztem pótolni
A nárcisz és tulipán együttese nem lenne ilyen romantikus hatású a kék szín nélkül, melyet fürtös gyöngyike és nefelejcs szolgáltat
Mérettartományban a másik véglet a nem túl gyakori, ám annál méltóságteljesebb, elegáns császárkorona (Fritillaria imperialis). Sárga, narancs és vörös színekben nyílnak lecsüngő harang alakú méretes virágai a közel egy méteres szárakon. A növény érdekessége, hogy a virágok egy levélüstök alatt helyezkednek el.
Az élénk színekben virító császárkoronák szoliterként is jól mutatnak
A császárkoronát különlegessé teszi a virágok felett elhelyezkedő levélüstök
Mindenképpen különleges látvány, ezért telepítésekor vegyük figyelembe, hogy valóban uralkodó növény, színben hozzá illő társat feltétlenül kisebb méretű növényekből válasszunk, hogy királynői szépsége érvényesülhessen. Jól kombinálható nárcisszal, tulipánnal, de magában, szoliterként is hatásos például örökzöldek előtt kis csoportban. Sajnos hagymái eléggé borsos árúak, cserében viszont hosszú életű növény, ami sok évig egy helyben hagyható. Üde talajt, napos, félárnyékos helyet igényel a kertben. Hagymáinak kellemetlen szaga van, ami azonban elűzi a kártevőket, állítólag a vakondot is.
A császárkorona kevésbé feltűnő, ám annál különlegesebb rokona a mocsári kockásliliom (Fritillaria meleagris). Természethű, ligetes kertekben, cserjék, fák között megfelelő vízellátású talajban szépen díszlik ez a hosszú életű hagymás növény. Nevéhez méltóan sakktáblaszerűen mintázott, legtöbbször bordó színű virágharangjai lefelé állnak. A virágok egyesével nyílnak a 15-40 cm hosszú szárakon. Több példányt egymás mellé ültetve különleges színfolttal gazdagíthatjuk kertünket.
Talán nincs is még egy növény, amelynek kockás mintázata lenne; kockás liliom létezik fehérben is
Perzsa kockásliliom szinte már feketés virágai: különleges színhatás!
A kockásliliom család számos tagja közül még egy különlegességet emelnék ki, a perzsa kockásliliomot (Fritillaria persica). Ez a növény sem hasonlít az eddig említett rokonaihoz, legfeljebb csüngő virágharangjai mutatják a rokonságot. A közel méteresre megnövő hamvaszöld levelekkel ékes szárakon hosszú fürtökben nyílnak feketésbordó virágai. Hosszú ideig virágzó csodaszép növény, Szereti a napos, meleg helyeket és éppúgy alkalmas szoliternek mint évelő vagy vegyes ágyásokba.
Jácinttengerből kiemelkedő tulipánok szép egyvelege
Telt virágú tulipán színben hozzájuk illő bordó levelű tűzesővel, primulával, és a háttérből bekukucskáló sötétbordó hunyorral a kertünkben
Hagymás virágbemutatónkon törpétől az óriásig különleges növényeket ismerhettünk meg.
Ha ősszel hagymás virágok ültetésén gondolkodunk, merjünk bátran nyúlni ezekhez a kevésbé ismert növényekhez is, gazdagítsuk kertjeinket, egészítsük ki a jól ismert tulipán-nárcisz-jácint triót, biztosan nem fogjuk megbánni!

2016. április 22., péntek

Tárcavarró workshop

Ismeritek Barbi csodálatos munkáit? Kézzel varrt csatos tárcáit, neszeszereit, táskáit? Ha nem, akkor nézzetek szét az oldalán, fantasztikus látványban lesz részetek! A legjobb viszont, hogy tudását, tapasztalatait szívesen megosztja velünk is. Rendszeresen tart workshopot, ahol irányítása mellett mindenki elkészítheti a maga szütyőjét.


Karácsonyi ajándékként kaptam a férjemtől a foglalkozáson való részvételt. Lányok, csak biztatni tudlak Benneteket, hogy ha úgy érzitek, párotok kissé bizonytalan, mivel lepjen meg Titeket, akkor kicsit segítsetek neki!

Ez a foglalkozás ugyanis fantasztikus! Magunk válogathatunk össze mindent a tárcánkhoz. Csak győzzünk választani a kisebb-nagyobb, szögletes, ovális, szimpla és dupla csatos keretek, szebbnél szebb szőttesek, dizájner vásznak, brokát és selyem anyagok, finomabbnál finomabb tüll- és horgolt csipkék, madeira szalagok közül. Még kis fityegőt is kapunk. :)



A foglalkozás 4-5 óra hosszú volt, ezalatt Barbi elmondott minden fontos tudnivalót, lelőhelyet. Délelőtt kiszabtuk az anyagokat és béléseket, összevarrtuk a tárcánk zsákocskáját. Szendvicsebédről a házigazda gondoskodott. Ebéd után pedig következett a keretbe varrás. Elsőre elég hosszadalmas volt, fárasztó is. Nem könnyű szépen belesimítani a zsákot a keretbe, visszafelé eltalálni a tűvel a kereten lévő lyukat... Ha esetleg elakadtunk, bátran kérhettünk segítséget Barbitól, vagy segítőtársától, Szilvitől.



Én nagyon jól éreztem magam, hasznos dolgot tanultam, úgyhogy indulhat a sorozatgyártás! (Csak valaki írasson be előtte egy időnyerő workshopra is!)

2016. április 18., hétfő

Rákóczi túróslepény

Évek óta el szerettem volna készíteni Rákóczi János híres receptjét, de valahogy ezidáig elmaradt. Pedig az egyik első recept volt, amit elmentettem, még ifjonc formaleány koromban, mikor elkezdtem ismerkedni a sütés-főzés világával. Kár volt vele idáig várni! Őszintén mondom. Nem sokkal bonyolultabb elkészíteni, mint egy hagyományos túrós pitét, az a kis plusz ráfordítás pedig teljesen megtérül. Jó szívvel ajánlom hát ezt a fenséges süteményt, méltó megkoronázása lesz a vasárnapi ebédnek. :)


A recept nem teljesen az eredeti. A hozzászólások alapján a tészta nem mindig sikerült mindenkinek jól, úgyhogy maradtam a jól bevált pitetésztámnál. Most sem okozott csalódást. A töltelékbe zsemlebél helyett egy kevés búzadarát tettem, éppen csak annyit, hogy biztosan ne ázzon el a tészta.


Biztos, hogy ezután bevett sütemény lesz ez nálunk. Nekem az egyik kedvencem lett, és még a férjem is rendesen rájárt, annak ellenére, hogy csokoládét bizony csak nagyon messziről látott. :)



Hozzávalók:

A tésztához:
25 dkg finomliszt
12,5 dkg vaj
1 csipet só
fél csomag sütőpor
1 marék cukor
1 tojás sárgája
 1-2 evőkanál tejföl

A túrótöltelékhez:
60 dkg túró
3 tojás sárgája
15 dkg cukor
2 dl tejföl
1 citrom reszelt héja
2 csomag vaníliás cukor
4 dkg mazsola
4 evőkanál búzadara
2  tojásfehérje

A tetejére:
baracklekvár
4 tojásfehérje
15 dkg cukor
1 citrom leve

Elkészítés:
  1. A mazsolát megtisztítjuk és beáztatjuk hideg vízbe.
  2. A tésztához a lisztet tálba szitáljuk, belekeverjük a cukrot és elmorzsoljuk a vajjal, majd elvegyítjük a sütőporral. Közepébe fészket formálunk, beletesszük a tojássárgáját és a tejfölt, és gyors mozdulatokkal összegyúrjuk. Ha nem állna össze, adhatunk még hozzá kevés tejfölt, esetleg tejet. Gáztepsi méretűre kinyújtjuk, ráfektetjük a sütőpapírral bélelt tepsire. Amíg elkészítjük a tölteléket, hűvös helyen pihentetjük (de nem kell hűtőbe tenni).
  3. A sütőt előmelegítjük 170 fokra.
  4. A töltelékhez a tojássárgáját habosra keverjük 10 dkg cukorral. Hozzáadjuk az áttört túróhoz, ízesítjük vaníliás cukorral és citromhéjjal, elkeverjük benne a búzadarát és a mazsolát. 
  5. A 2 tojásfehérjét félig felverjük, ekkor hozzáadjuk a maradék cukrot és kemény habbá verjük, majd beleforgatjuk a túróba úgy, hogy a hab ne törjön össze.
  6. A túrót kinyújtott tésztára simítjuk, betesszük a sütőbe. Tűpróbáig sütjük, míg szép aranyszínű nem lesz a teteje.
  7. Közben a 4 tojásfehérjét alaposan kikeverjük a cukorral. Robotgéppel magas fokozaton addig verjük, míg sűrű, fényes nem lesz. Belefacsarjuk egy citrom levét, azzal is keverjük. Csillagcsőrös habzsákba szedjük.
  8. Kivesszük a süteményt a sütőből és a átlósan berácsozzuk a tetejét a tojáshabbal. A lyukakba pedig lekvárt kanalazunk. Másik megoldás, hogy a túrótölteléket egyenletesen megkenjük lekvárral és arra húzzuk a habcsíkokat.
  9. Visszatesszük a sütőbe 130 fokra, míg egy kis színt kap a tojáshab.
  10. Éles késsel óvatosan szeleteljük, hogy ne törjük össze nagyon a habot.

2016. április 14., csütörtök

Gyümölcsfák évada



Az idén nagyon korán tavaszodott. Legalább két, de inkább három héttel előbbre járunk, mint a naptár. Nemhogy májusi, de már júniusi hőmérsékletek vannak, és még éppen, hogy április közepén járunk! Mifelénk már nyílni kezdett az orgona, úgyhogy ballagásra nem tudom, mi marad… Már a gyöngyvirág is nyílik, aminek pedig a nevében is benne van, hogy májusi (Convallaria majalis). Apropó, a szintén májusi cserebogár már vagy két hete rajzott nálunk!
Ha a tavaszi hirtelen lehűlések, sőt, fagyok veszélyétől eltekintünk, akár örülhetnénk is a korán meginduló kerti évadnak.
A virágzó gyümölcsfa még a borongós, felhős időben is fenséges
Az öreg körtefánkon temérdek virág nyílt
Számomra az egyik legszebb tavaszi élményt a gyümölcsfák virágzása adja. Az a diszkrét, finom virágillat, ami belengi ilyenkor a levegőt, semmi máshoz nem fogható élmény. Ez a tavasz illata. Köszönhető annak a sok ezer virágnak, ami ilyenkor elborítja a többnyire még levéltelen ágakat. És hozzá jön még csodás ráadásként a serény méhek zümmögése. Legjobb lenne ilyenkor lefeküdni egy cseresznyefa alá a harsogóan zöld gyepre, beszívni a virágillatot, hallgatni a döngicsélést, és közben a virágfüggönyön át bámulni a szikrázóan kék eget. Minden érzékszervünk kényeztetve van ilyenkor! Nem csoda, hogy a növénynemesítőket is megihlette, hiszen számos díszfát nemesítettek a gyümölcsfákból: vannak díszcseresznyék, díszkörték, díszalmák, hogy csak a legismertebbeket említsem, de díszribiszkét is ismerünk, a díszbirsről pedig szintén mindenki hallott már.
A japán díszcseresznye (Prunus serrulata) tömvetelt rózsaszín virágai elborítják az ágakat
Egy piros virágú díszalma (Malus purpurea) pompás virágai
A díczkörte (Pyrus calleriana) kúpos koronája a fehér virágokkal olyan, mintha havas fenyő lenne
A vérvörös ribiszke (Ribes sanguineum) piros virágfürtjeivel kevésbé ismert díszcserje, pedig nagyon szép

Egy gyümölcsfa messziről is fantasztikus látvány, már magában is, hát ha még több is virágzik a kertünkben, vagy a környéken!  A gyümölcsfák legtöbbje fehérben nyílik, és az ágakat elborító virágáradat olyan, mintha paplanba burkolózott volna a fa. A lehulló virágszirmok pedig hóesést mímelnek. 
Meggyfa virágzása
Gyermekkoromból emlékszem olyan évre, amikor a virágzó cseresznyefát hó borította be. Akkor azt hittük, hogy lemondhatunk a termésről, ám csodák csodája, ugyanannyi cseresznye termett, mint máskor! Idén is, éppen nyílt már a három sárgabarack fa a kertünkben, amikor néhány éjszaka komolyabb fagyok voltak március végén. Már keresztet vetettünk az idei lekvárfőzésre, ám mostanában már látszanak a borsószem nagyságú kisbarackok. Tehát mégsem fagyott el minden! Lám, a törékenynek látszó apró virágok valójában milyen ellenállók!
Az alma pirosló bimbói
A kinyílt almavirágok majdnem fehérek
Ha közelről szemléljük a gyümölcsfák virágát, észrevehetjük, hogy hasonlóságuk ellenére milyen különbözőek. Más a bimbók és a szirmok alakja, mérete, száma, a porzók száma és színe, vannak virágok, amelyek csokrokban nyílnak, mások egyesével vagy éppen egyenletesen borítják az ágakat. Kis gyakorlattal virágáról felismerhetjük a gyümölcsfákat. Szépségük miatt mindenképpen megérdemlik, hogy díszfaként is tekintsünk rájuk. Ráadásul többnek még az őszi lombszíneződése is tetszetős, így mindenképpen többhasznúnak számítanak. És persze arra is nagyon jók, hogy a gyerekek fára mászni tanuljanak. (A gyümölcs miatt van is miért…)
Az őszibarack halvány rózsaszínben virágzik
A cseresznye hófehér virágai az ártatlan tisztaságot testesítik meg
A kinyílt cseresznyevirágok beborítják az ágakat
A körte virágai kis csokrokban nyílnak, a fekete porzók különlegessé teszik a virágokat
A naspolya virágai egyesével nyílnak a már kilombosodott ágakon; a birs is hasonló virágzású; mindketten kissé később nyílnak a többi gyümölcsfánál
A ribizli is virágzik; fürtjei inkább érdekesek, mint szépek
Igaz, nem fa, még csak nem is bokor, ám a földieper virágzása is nagyon szép látvány
Mindenki más gyümölcsfára esküszik. Nekem a cseresznyefa a kedvencem, valószínűleg még gyermekkoromból. A kertünkben volt egy nagyon öreg cseresznyefa. Az építkezés miatt egy nagy sóderhalom volt alatta, és Marci nevű kuvasz kutyánk a domb tetejéről legelte a cseresznyét! Volt egy tengeri malacom, ő szintén nagyon szerette a gyümölcsöt, és a magot mindig gondosan kiköpte. Az állatok mellett persze nekünk is jutott a gyümölcsből, amit azóta is közvetlenül a fáról szeretek legjobban legelni. Nehéz abbahagyni, hiszen mindig akad még egy (tucat), ami még szebb, pirosabb, édesebb, mint az előzőek. A megmosott gyümölcsnek az asztalon már sosem olyan az íze…
Amikor kicsik voltak a gyerekeink, jó móka volt gyerek és felnőtt számára a fáról csemegézni a látványnak is csodálatos vérpiros, ízletes gyümölcsöt, és magköpködő versenyt rendezni. Középső gyermekem első szava is a „cseresz” volt. A kislányok gyakran ékesítették magukat cseresznye-fülbevalóval. Hát ez mondjuk almával már nehezebben képzelhető el… 
Japánban a cseresznyevirágzás több napos ünnep
 Számomra aligha van páratlanabb látvány tavasszal a virágzó cseresznyefánál, amely a nyári forróságban jótékony árnyékot ad, ősszel pedig még színes lombbal is megajándékoz bennünket, és télen sem utolsó látvány az ablakból méltóságteljes ágait, szép koronáját nézni. Persze más gyümölcsfa, például a kajszi vagy az alma, körte is hasonló élményt nyújt, nekem azonban, mint az bizonyára már nyilvánvaló az elmeséltek alapján, gyerekkorom óta mégis a cseresznye a nagy kedvencem. Ha csak egy fát ültethetnék, az biztosan cseresznye lenne!