2016. április 23., szombat

Ha április, akkor hagymások



A hagymás virágokról legelőször a tulipán, a nárcisz és a jácint jut eszünkbe. Valóban ők a tavasz legfeltűnőbb színfoltjai, főleg a tulipánok, amelyek a szivárvány szinte minden színében pompáznak. Tavasszal ki vagyunk éhezve a ragyogó, sokszor harsogó színekre, melyek az éles tavaszi napsütésben még üdébbek, mint bármikor máskor az év folyamán. A gyakran még alvó bokrok, fák nem jelentenek konkurenciát a vidám hagymás összeállításoknak, így minden figyelmünket magukra vonhatják.
Harsogó színek köszöntik a tavaszt
Nem is gondolnánk, hogy ezek a színek milyen jól mennek egymáshoz...
Persze a látvány szépen kiegészíthető az éppen virágzó kora tavaszi bokrokkal, például aranyfával, japánbirssel, díszribiszkével, gyöngyvesszővel, de a hagymások tengerével ellenpontot is képezhetünk a kert másik részén. Nem véletlenül használtam a tenger szót, hiszen a hagymás virágok többsége tömeges ültetésben a legszebb.
Kék fürtös gyöngyikék folyama nárcisszal és tulipánnal a partján
A tulipán színeivel semmilyen más növény nem kelhet versenyre tavasszal
Különösen igaz ez az olyan apró hagymásokra, amelyek egyesével teljesen elvesznének, jelentéktelenek, észrevehetetlenek lennének. A kék hófény (Chionodoxa) és csillagvirág (Scilla), valamint a fehér puskinvirág (Puschkinia) apró virágfüzérei közelről szemlélve nagyon bájosak, messziről azonban nem feltűnőek, hiszen a növénykék mindössze 10-15 cm magasságúak.
A hófény kék virágainak szinte világítóan fehér a közepe; találó az elnevezése
A csillagvirág tényleg nagyon aprócska növény
Puskinvirág porcelánszerű virágai
A nagyobb méretű hagymások mellett, fák, cserjék alatt szép színfoltot képezhetünk, ha sok hagymácskát ültetünk egymás mellé. Ezek a virágok mind szeretik a napos, félárnyékos helyet, a nem túl nedves, de nem is száraz körülményeket. Mire a nagyobb növények kilombosodnak, vagy az évelők megerősödnek, ezek az apró szépségek már elvirágoznak, és hervadó lombjukat eltakarja a többi növény. Ha jól érzik magukat, el is szaporodnak fiókhagymáik, vagy magjaik által. Ezeket a szépségeket azért is érdemes ültetni, mert nem sok gondozást igényelnek: elültetés után legjobb békén hagyni őket, legfeljebb szárazságban igényelnek némi vizet. Ráadásul nagyobb cserépben vagy balkonládában is sikerrel nevelhetőek. Ha több évig meg akarjuk tartani őket, akkor virágzás után az edényüket ne bolygassuk, hagyjuk nyugodtan visszahúzódni a növénykéket, és az edényüket ezután egy félreeső, száraz, akár sötét helyen is tárolhatjuk, arra vigyázva, hogy ne száradjanak ki teljesen. Ősszel aztán ismét elő lehet venni, földjüket felfrissíteni, ha szükséges, és a teraszon teleltetve tavasszal ismét várhatjuk a virágzást.
Fürtös gyöngyikék kis csoportja; az egymás után fejlődő virágszárak hosszú virágzási időt biztosítanak
Különleges fajta a fehér hósipkával; én azért maradok a hagyományos kék színnél...
A gyöngyike  fehérben is szép dísze a kora tavaszi összeállításoknak
Az apró hagymás virágok között nagy kedvencem a fürtös, más néven örmény gyöngyike (Muscari). Gyermekkoromban az egyik barátnőmék kertjében a fű között találkoztam először vele, és csodálkoztam azon, hogy tavasszal hogyan teremhet szőlő? Virágfürtjei a szőlőre emlékeztettek, bár szerencsére ízmintát nem vettünk belőle. Persze azóta már tudom, hogy semmi köze a szőlőhöz, de bájos virágfürtöcskéi, csodálatos kék színe azóta is minden évben magukkal ragadnak, és minél több helyre igyekszem ültetni belőle. Számomra toplistás tavaszi növény! Lássuk az értékeit! Egy-egy hagymából több virágszárat nevel, virágai rendkívül megbízhatóan és nagyon sokáig nyílnak. Elvirágzás után mutatósak a termései is, amelyek világoszöld színükkel jól illenek a többi talajtakaró növény közé. Rendkívül jól szaporodik magától sarjhagymái és magjai révén. Bármikor átültethető, bírja a strapát, egyáltalán nem igényes. Napon és félárnyékban is jól virágzik. Még virágcsokorban is jól mutat, vázában is tartós. Nevelhető cserépben vagy ládában. Levelei nyáron visszahúzódnak, de ősszel kihajt és üde zöld „fűcsomóként” vészeli át a telet, ami a téli ágyásképben fontos színfoltot jelenthet. Talán ennyi is elég meggyőző volt, hogy belássuk, a fürtös gyöngyike tényleg kihagyhatatlan tavaszi növény!
A kék gyöngyikék a narancssárga tulipánok mellett is jól mutatnak a kertünkben; sajnos a nárciszhagymák elpusztultak, ezért kissé hiányos maradt az ágyás, amelyet árvácskával igyekeztem pótolni
A nárcisz és tulipán együttese nem lenne ilyen romantikus hatású a kék szín nélkül, melyet fürtös gyöngyike és nefelejcs szolgáltat
Mérettartományban a másik véglet a nem túl gyakori, ám annál méltóságteljesebb, elegáns császárkorona (Fritillaria imperialis). Sárga, narancs és vörös színekben nyílnak lecsüngő harang alakú méretes virágai a közel egy méteres szárakon. A növény érdekessége, hogy a virágok egy levélüstök alatt helyezkednek el.
Az élénk színekben virító császárkoronák szoliterként is jól mutatnak
A császárkoronát különlegessé teszi a virágok felett elhelyezkedő levélüstök
Mindenképpen különleges látvány, ezért telepítésekor vegyük figyelembe, hogy valóban uralkodó növény, színben hozzá illő társat feltétlenül kisebb méretű növényekből válasszunk, hogy királynői szépsége érvényesülhessen. Jól kombinálható nárcisszal, tulipánnal, de magában, szoliterként is hatásos például örökzöldek előtt kis csoportban. Sajnos hagymái eléggé borsos árúak, cserében viszont hosszú életű növény, ami sok évig egy helyben hagyható. Üde talajt, napos, félárnyékos helyet igényel a kertben. Hagymáinak kellemetlen szaga van, ami azonban elűzi a kártevőket, állítólag a vakondot is.
A császárkorona kevésbé feltűnő, ám annál különlegesebb rokona a mocsári kockásliliom (Fritillaria meleagris). Természethű, ligetes kertekben, cserjék, fák között megfelelő vízellátású talajban szépen díszlik ez a hosszú életű hagymás növény. Nevéhez méltóan sakktáblaszerűen mintázott, legtöbbször bordó színű virágharangjai lefelé állnak. A virágok egyesével nyílnak a 15-40 cm hosszú szárakon. Több példányt egymás mellé ültetve különleges színfolttal gazdagíthatjuk kertünket.
Talán nincs is még egy növény, amelynek kockás mintázata lenne; kockás liliom létezik fehérben is
Perzsa kockásliliom szinte már feketés virágai: különleges színhatás!
A kockásliliom család számos tagja közül még egy különlegességet emelnék ki, a perzsa kockásliliomot (Fritillaria persica). Ez a növény sem hasonlít az eddig említett rokonaihoz, legfeljebb csüngő virágharangjai mutatják a rokonságot. A közel méteresre megnövő hamvaszöld levelekkel ékes szárakon hosszú fürtökben nyílnak feketésbordó virágai. Hosszú ideig virágzó csodaszép növény, Szereti a napos, meleg helyeket és éppúgy alkalmas szoliternek mint évelő vagy vegyes ágyásokba.
Jácinttengerből kiemelkedő tulipánok szép egyvelege
Telt virágú tulipán színben hozzájuk illő bordó levelű tűzesővel, primulával, és a háttérből bekukucskáló sötétbordó hunyorral a kertünkben
Hagymás virágbemutatónkon törpétől az óriásig különleges növényeket ismerhettünk meg.
Ha ősszel hagymás virágok ültetésén gondolkodunk, merjünk bátran nyúlni ezekhez a kevésbé ismert növényekhez is, gazdagítsuk kertjeinket, egészítsük ki a jól ismert tulipán-nárcisz-jácint triót, biztosan nem fogjuk megbánni!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése