2017. január 14., szombat

Téli vigasz



Amikor a karácsony varázsa már elmúlt, a tél pedig még végeláthatatlanul hosszúnak tűnik, mint például most, amikor egész nap havas eső esik, vigasztalódjunk a szobában télen nyíló virágokkal!
Számomra természetes, hogy télen-nyáron növények vesznek körül. Ahogy gyarapodott a családunk, nőttek a gyerekek, úgy nőttek a szobanövények is számban és méretben egyaránt. Ma már számos olyan cserepes növényem van, amelyek életkora legalább húsz év. Kicsi növényként kaptam őket, aztán az idők során szép nagyra nőttek.
Ez a csüngőágú fikusz a férjem néhai keresztanyjának emlékét őrzi, aki saját kezűleg szaporította nekünk idestova húsz éve
Igazság szerint mindig álmodoztam arról, hogy majd lesz egy télikertem, ami még nem valósult meg, de valójában nem is biztos, hogy kell. Elég egy világos sarok a szobában, ahol berendezhetünk egy dzsungelt, egy fotellel kiegészítve mindjárt a Paradicsomban érezhetjük magunkat pihenés közben. A növények is jól érzik magukat a párásabb mikroklímán és a gondozásuk is egyszerűbb, ha egy helyen vannak.
A déli fekvésű hatalmas ablak télikertté varázsolja a nappalit
Persze törődés nélkül nincs a lakásban sem édenkert, de az erre fordított idő sokszorosan megtérül, ha arra gondolunk, hogy a rohanó mindennapokban milyen jó feltöltődni, pihenni ebben a nyugtató környezetben.
Egyesek szemében lehet, hogy túlzás, ami nálunk van, de számomra ez a természetes, és ebbe már a családom is beletörődött. Kisebb korukban persze jó néhányszor megkaptam a gyerekeimtől, hogy „Anya, te mindig csak a gazaiddal törődsz!”  És egyszer a férjem is elsütötte, hogy az éjjel azt álmodta, hogy rátekeredtek a növényeim, és megfojtották…
A dzsungelhangulathoz hozzájárulnak a galériáról lecsüngő futónövények; Vigyázat: életveszély!
Azért észrevétlenül mégis beléjük ivódott a növények jelentősége környezetünkben. Egy alkalommal a gyerekeim néztek valami filmet, amelyben egy hiper-szuper, csilli-villi lakást mutattak, és aztán summázta egyikük: szép-szép, de olyan furcsa, rideg, nincsenek benne növények!
 A növények, virágok pozitív élettani hatását nem kell bizonygatni, és különösen télen van nagy szükségünk rá, hogy egy kis színt varázsoljunk a szobába. Szerencsére nagyon sok olyan növény van, amely éppen a szürke téli hónapokban bűvöl el bennünket csodás színeivel, ráadásul nem is ördöngösség a gondozásuk. Lássunk most ezekből néhányat!
Az olvasósarokban az ablakba mindig az aktuálisan virágzó növényeket helyezem el
Kint hó, bent virágok
Apró, nagyon bájos, gazdagon és sokáig nyílik egyik nagy kedvencem, az afrikai, más néven fokföldi ibolya (Saintpaulia). A takaros kis levélrozetta fölött hozza változatos színekben nyíló egyszerű vagy féltelt virágait. Gondozása nagyon egyszerű: télen minél világosabb, naposabb helyre tegyük, mértékkel öntözzük, és néha-néha tápoldatozzuk meg. A normál szobahőmérséklet megfelel neki. Nyáron tegyük el a tűző napról, mert levelei megéghetnek. Tapasztalataim szerint mindegy, hogy alulról vagy felülről locsoljuk, csak a leveleit ne vizezzük be, és ne álljon alatta víz. Nagyon meleg szobában ajánlatos körülötte növelni a páratartalmat, például úgy, hogy alátétét kaviccsal töltjük fel, amit mindig nedvesen tartunk. A növénykét nem érdemes néhány évnél tovább megtartani, ha megcsúnyul, vágjunk le róla néhány ép levelet, ezeket vízben meg tudjuk gyökereztetni, és így új növényt nevelhetünk. Ez a növény kiválóan alkalmas arra, hogy több egyedből álló színes összeállítást varázsoljunk az ablakpárkányra, vagy egy asztalkára.
A tavaszt varázsolja a szobába az afrikai ibolya (kép az internetről)
Mostanában nagyon népszerűek az orchideák. Számtalan fajtájuk kapható, színekben igen nagy változatosságot mutatnak. Ez a növénycsalád is könnyen felébresztheti bennünk a gyűjtőszenvedélyt. Vásárlás előtt győződjünk meg arról, hogy a kiválasztott példány igényeit ki tudjuk-e elégíteni, vannak ugyanis olyan fajok, amelyek télen hűvös helyet igényelnek.
A csónakorchidea (Cymbidium) télen hűvös helyet igényel; a nyarat a szabadban tölti, és télen ajándékoz meg virágaival
Többségük azonban jól tartható szobai körülmények között, és több éven át megörvendeztetnek különleges virágaikkal. Arra vigyázni kell, hogy lehetőleg lágy vízzel (esővíz vagy állott, esetleg forralt csapvíz) öntözzük, és mivel a sókra érzékenyek, ezért csak nekik megfelelő tápoldatot használjuk. Nekem jól bevált a guanós tápoldat, de nem szoktam gyakran alkalmazni, csak kb havonta, mégis szépen virágoznak. A virágtalan időszakban tegyük őket egy kevésbé frekventált, világos helyre, és a díszpáholyba mindig az éppen virágzó példányokat helyezzük el. Nyáron nagyon jól érzik magukat egy árnyas helyen a szabadban.
Ezen a képen öt különböző fajta orchidea látható, némelyikük több hónapon át virágzik
A téli időszak tipikus szobanövényei a karácsonyi kaktuszok (Schlumbergera). Virágzási idejük ilyenkorra lassan lejár, és sajnos nem is tart sokáig, egy-egy nagyobb példány azonban káprázatos virágözönnel kárpótolhat bennünket a rövid virágzási időért. Megfelelő gondozás mellett nagyon hosszú életű növény lehet. Csak olyan lakásba való, ahol biztosítani tudjuk számára a hűvös, világos helyen történő pihentetést, ellenkező esetben nem fog virágozni. Virágzási időben tarthatjuk normál szobahőmérsékleten, és ez idő alatt öntözzük mértékletesen, úgy, mint egy átlagos szobanövényt.
Jól megfigyelhető, hogy a több szártagból álló hajtások végén hozza virágait a karácsonyi kaktusz; a leválasztott szártagok földbe dugva könnyen meggyökeresednek, ezért szaporítása gyerekjáték (kép az internetről)
Káprázatos virágözönnel hálálja meg a gondoskodást a karácsonyi kaktusz (kép az internetről)
Virágzás után mérsékeljük az öntözést, és lehetőleg tegyük hűvösebb helyre. Tavasszal ki lehet tenni a kertbe vagy teraszra egy tűző naptól védett helyre, ahol szintén rendszeres öntözést kíván. Egészen őszig kint maradhat, és ekkor kell figyelni a hőmérsékletre és öntözésre. Ha már hidegekké válnak az éjszakák, úgy október felé, be kell vinni a házba, és hűvös, világos helyen szárazon kell tartani, ez indítja meg a bimbóképződést. Amikor megjelennek a bimbók, akkor lehet kezdeni ismét rendszeresen, de mérsékelten öntözni. Amint a bimbók jól kifejlődtek, akkor lehet be lehet állítani a szobába, de ekkor sem tanácsos nagyon melegen tartani, mert lehullanak a bimbói.
Szintén a karácsonyi időszak jellemző növénye a mikulásvirág (Euphorbia pulcherrima). Virágai aprók, nem feltűnőek, igazi pompáját a színes fellevelek adják. A hagyományos piros mellett rózsaszín, krémszínű, sőt, többszínű fajtákkal is találkozhatunk. Nekem a Mikulás rendszerint mikulásvirágot szokott hozni, és egészen tavaszig szépen díszlik a szobában.
A téli időszak kihagyhatatlan növény a mikulásvirág; nekem a piros a kedvencem, egészen tavaszig díszlik a napos ablakban
Télen fontos számára a minél több fény, és a rendszeres öntözés. Nem szereti a hideget, ezért fűtött szobában is sokáig megmarad. Ha meg akarjuk tartani, akkor tavasszal vissza kell vágni, a nyár folyamán bőséges fényben, bőségesen öntözve kell tartani, majd a nappalok rövidülésével lehet számítani a színes fellevelek megjelenésére, de ez szobai világítás mellett külön odafigyelést igényelhet, ugyanis csak akkor kezd virágozni, ha kevesebb, mint tíz órányi megvilágítást kap. Szükség esetén letakarással lehet biztosítani a fénymegvonást. Jómagam még sosem tudtam újra virágzásra bírni ezt a növényt, igaz, nem is törekedtem rá. Melegebb égövön kisebb fává nő, és messziről felhívja magára a figyelmet a tűzpirosba öltözött növény.
A Mexikóból származó mikulásvirág kedvelt kerti dísznövény a melegebb éghajlatú országokban, ahol kisebb fává nő (kép az internetről)
Hűvösebb szobák, ablakok kedvelt és csodaszép növényei a ciklámenek (Cyclamen persicum). A kisvirágú fajták valamivel jobban bírják a melegebb szobákat, a nagyvirágú fajtát inkább ott érdemes tartani, ahol a hőmérséklet nem több 16 foknál. Melegben a gyakori öntözés ellenére is hamar tönkremegy. Kedvező körülmények között heteken át nyílik a csodálatos virág, amelynek a levelei is szépek dekoratív mintázatuk révén.
A boltban vásárolt ciklámen csodaszép mintás levélzetével és a fölé magasodó, különleges, hátrahajló pártájú virágaival (kép az internetről)
A ciklámen gumós növény, amelyet újra lehet virágoztatni, ha hagytunk neki nyári pihenőt. Ilyenkor hagyni kell elszáradni, és szárazon tartani néhány hétig, majd átültetés után fokozatosan lehet ismét kezdeni öntözni. Ahogy kihajt, sok fény kell neki, de nem tűző nap, majd az őszi időszaktól igényli a hűvöset. Vízigénye elég nagy, és meghálálja a tápoldatozást is.
Most kezd virágozni ez a több éves ciklámenem; a képen nem látszik, de tele van bimbókkal, igaz, a levélzete nem olyan sűrű, mint a kertészetben nevelt példányoké
Szintén hűvösebb szobák növénye az azálea (Rhododendron). Megfelelő körülmények között szinte elborítják a gyönyörű virágtölcsérek, cserébe viszont meglehetősen igényes növény. Egyenletes vízellátást kíván, kényes a víz mésztartalmára, ezért lágy vízzel kell öntözni. Nem szereti a tűző napot, és a meleget. Újravirágoztatása nem egyszerű, de ha nyáron hűvös, világos helyen tartottuk a kertben vagy teraszon, akkor a rövidebb nappalok és hűvös esték beköszöntével van esélyünk arra, hogy újra virágba boruljon.
Szinte elborítják a virágok az azáleát, amely sokáig díszlik a hűvösebb szobában, több éven át megtartani azonban nem könnyű (kép az internetről)
Sokkal kevésbé problémás a korallvirág (Kalanchoe blossfeldiana) tartása. Sok-sok fényt, mérsékelt öntözést kíván ez a pozsgás növény, amely melegebb és hűvösebb szobákban egyaránt jól érzi magát. A nappalok rövidülése váltja ki a bimbók képződését, ezért természetes úton a tél közepétől kezdődik a virágzása. Mesterséges fényelvonással bármikor virágzásra bírható. Virágzása hónapokon át tart. Színskálája rendkívül gazdag, a kék és lila kivételével minden színben előfordul. Hajtásdugvánnyal könnyen szaporítható házilag is. Érdemes kipróbálni, ha még nem ismerjük!
Csodás narancsban nyíló korallvirág (kép az internetről)
Kezdő szobakertészek is bátran próbálkozhatnak a vitorlavirággal (Spathiphyllum). Ez egy szinte elnyűhetetlen növény, amely a melegebb szobában kevesebb fénnyel is beéri. Azért az ablaktól távoli sarokban csak sínylődni fog, nem pedig virágozni! Télen minden növényt közelebb kell rakni az ablakhoz, és még a kevésbé fényigényesek is hálásak egy kis napfényért. Mérsékelt öntözést, időnkénti tápoldatozást kíván ez a hosszú életű, és törpétől az óriásig terjedő méretű növény.
Ma már óriási, csaknem másfél méter átmérőjű  ez a vitorlavirágom, kb 15 éves lehet
A torzsavirágzatot körülölelő fehér  murvalevélről kapta a nevét a  vitorlavirág
Virágzásuk mérettől függetlenül egyforma: a hosszú szárakon emelkedő torzsavirágzatot fehér fellevelek ölelik körbe. Idővel ezek elzöldülnek, mielőtt elhervadnak. Virág nélkül is mutatós szép nagy levelei révén. Minden szobakertben ott a helye!
Nem tipikusan téli virágzó a hibiszkusz, más néven rózsamályva (Hibiscus). Egy kis trükkel azonban virágzását a téli időszakra időzíthetjük. A gondozásáról szóló leírások szerint kora tavasszal kell visszavágni. Nyárra ki szoktam tenni a kertbe, de szinte mindig leperkelődnek a levelei. Ezért azt találtam ki, hogy csak akkor vágom vissza radikálisan, amikor májusban kiviszem őket a kertbe. Így aztán a friss hajtások már a kinti fényviszonyokhoz alkalmazkodnak. Nyáron a rendszeres öntözés és tápoldatozás mellett nagyon erős, zömök hajtásokat hoz, amik igazán nyár vége felé, őszre kezdik kinevelni a bimbókat. Amikor ősszel behozom a növényeket, akkor kezdik ontani a virágokat, és ez heteken át tart, sőt, a napos déli ablak mellett szinte egész télen hozzák a szebbnél szebb virágokat. Igazi egzotikus hangulatot árasztanak!
Novemberben készült a kép erről a telt virágú hibiszkuszról
Ugyanaz a növény néhány héttel később szimpla virágokat is hozott; mostanában ismét telt virágokat bont
Igazán egzotikus virágokat hoz ez a szobai hibiszkuszom; mellette éppen bontja bimbóit egy kis karácsonyi kaktusz
Végezetül egy szintén egzotikus növényt ajánlok a téli szobakertbe, a szégyenlősvirágot (Aeschynanthus). Leginkább ámpolnába való ez a csüngő habitusú növény, amely szép, hosszúkás, sötétzöld leveleivel virág nélkül is mutatós. Meleget és párás helyet, jó megvilágítást igényel, de a tűző napot nem szereti. Bordó bimbóiból tűzpiros virágtrombitákat nevel, akár télen is színnel töltve meg a virágsarkot.
A galérián  kiválóan érzi magát a szégyenlősvirágom, mely a többi növény között jól érvényesül  a csüngő hajtásaival
A télen virágzó szobanövények listája nyilván nem teljes, de látható, hogy minden lakásba találhatunk alkalmas növényt, hogy ragyogó virágokkal színesítsük környezetünket, és vigyünk egy kis derűt a szürkeségbe.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése