2016. július 1., péntek

Virágok hónapról hónapra: június (1.)



A június tobzódik virágokban, így igen nehéz a választás, hogy mit emeljek ki közülük.
A fák között viszonylag kevés virágzót találunk ilyenkor, de ami nyílik, az igen szép. A csodálatos hársfák (Tilia) virágának illata betölti a levegőt június elején. Apró, zöldessárga virágai nem túl hivalkodóak, együtt mégis nagyon szépek.
A kertünkben lévő fiatal hársfa idén először igazán gazdagon virágzott
A hársvirág kiváló gyógynövény, köhögés elleni teaként alkalmazható. Akkor kell szedni, amikor a virágfürt utolsó virága is éppen kinyílik. A hárs nagyra növő fa, kertekben ezért ritkábban találkozunk vele, bár van kompaktabb koronájú fajtája, ami bátran ültethető utcafának is, mégis inkább a parkok, ligetek impozáns fájaként tekintünk rá. Gyönyörű formája, szép lombja vonzza a tekintetet.
A szivarfa (Catalpa bignoniodes) virágzásakor pompázik legszebben. Fehér harang alakú virágai fürtökben nyílnak, szinte elborítják a fát.
A virágzó szivarfa messziről felhívja magára a figyelmet
 Fehér virágai közelről is igen szépek; létezik sárga virágú fajta is
A fa nevét hosszú, vékony terméseiről kapta, amelyek egész télen át a fán maradnak, sőt gyakran megérik a következő virágzást is. Nagy, szív alakú levelei kissé egzotikus hatást kölcsönöznek a fának, amely közepes termetével nagyobb kertekben is helyet kaphat, és igen jól mutat kerti tó partján is, ahol télen terméseivel díszít. Világos árnyékában megélnek a félárnyékot, árnyékot kedvelő növények. A szivarfa gömb koronájú változata nagyon népszerű, ez azonban nem virágzik, csupán alakjával, leveleivel díszít.
A gömb szivarfa manapság divatos növény; idősebb korára koronája ellaposodik (kép forrása: internet)
Iskolánk udvarán díszlik ez a bugás csörgőfa
A bugás csörgőfa (Koelreuteria) sárga virágaival hívja fel magára a figyelmet. Virágzása is nagyon szép, majd ezt követik lampion-szerű termései, amelyek előbb zöldek, majd őszre barnás árnyalatot öltenek, és szintén egész télen díszítenek. A kisebb termetű fa, kissé szabálytalan koronát nevel, és összetett levelekből álló filigrán lombjával tavasztól őszig kellemes látványt nyújt, ősszel pedig sárgásan-narancsosan színesednek a levelei.
A cserjék többsége a fákhoz hasonlóan inkább a tavaszi hónapokban nyílnak, ám találunk azért virágait most bontó bokrot júniusban is. Itt van mindjárt a gyöngyvirágcserje, amely a rózsaloncot kövezi virágzásban, és szépségében semmivel sem marad el tőle.
Gyengéd rózsaszínben nyílik ez a gyöngyvirág cserje (kép az internetről)
A régi kertünkben a kerítés mellett lévő cserjesorban kapott helyet a rózsalonc (hátul) és a gyöngyvirágcserje (elöl); ágaikat elborítják a virágok
A széthajló ágú bokor magassága fajtától függően 1-2 m, nevelhető szoliterként, cserjecsoportban egyaránt. Virágai fehérek, vagy a rózsaszín árnyalataiban nyílnak, lehetnek szimplák vagy teltek. Virágzás után különösebb díszértékkel nem bír, azonban igénytelensége miatt megérdemel egy kis helyet minden kertben.
A virágok mellett a nyár fontos kelléke az illat. A jezsámen (Philadelphus) hófehér virágai csodálatos, jázminszerű illatot árasztanak, ezért érdemes olyan helyre ültetni, ahol élvezhetjük ezt az adományt.
A jezsámen egyike azoknak a cserjéknek, amelyeknek a virágzása mellett az illatélmény is emlékezetes; a szüleim kertjében a kapu mellett még ma is nyílik két igen öreg bokor, melyekre gyerekkoromból emlékszem
A bokor különösebb igényt nem támaszt, napos és félárnyékos helyen egyaránt jól boldogul, felfelé törő hajtásai révén túl sok helyet sem igényel. Termete fajtától függően 1,5-3 méter, virágai pedig lehetnek szimplák vagy teltek. Ha a kapu közelébe ültetjük, illatfelhője megajándékozza a hazatérőt.
Alacsonyabb, formás kis bokrok a gyöngyvessző (Spirea) kora nyáron virágzó, rózsaszín virágú fajtái. Napos, enyhén árnyékos, nem túl száraz talajú helyeken pompásan virágzó cserje. Kora tavaszi erős metszéssel sűrűbbe és dúsabban virágzóvá tehetjük, de metszés nélkül is szép.
Alapos tavaszi metszés után ilyen dúsan virágzik a gyöngyvessző (Spirea bumalda 'Anthony Waterer') a kertünkben
Vannak olyan fajtái is, amelyeken egyszerre nyílnak fehér és rózsaszín virágok. Alkalmas szoliternek, alacsony sövénynek, járdák mellé, de az évelő ágyásba is beilleszthető. Nagyon hálás, kevés törődést dús virágzással megháláló cserje. Mindenképpen érdemes néhány tövet ültetni belőle.
Napsárga virágaival szép színfoltot ad az orbáncfű (Hypericum). Legmagasabb fajtái elérhetik az 1,5m-es magasságot, de legtöbb fajtája 1m-nél alacsonyabb, sőt, terjedő tövű talajtakaró is van köztük. Az apróbb-nagyobb virágok ékességei a hosszan kinyúló porzók.
Virágok mellett már termések is díszítik a szagtalan orbáncfüvet (Hypericum inodorum), mely a tavaszi visszavágást követően rendkívül gazdagon nyílik a kertünkben
Több fajtának szép termései is vannak, ami virágcsokrokban is mutatós, tartós dísz. Nem igényes cserje, napos, félárnyékos helyet, nem túl száraz talajt igényel. Tavasszal lehet metszeni, ha szükséges. Talajtakaró fajtájának lombja télen sokáig megmarad.
A kúszócserjék királynői az iszalagok (Clematis). Az igényes növények közé tartoznak, nem tűrik a nagyon száraz talajt. Érdemes a tövükhöz alacsonyabb növényt ültetni, ami árnyékolja a kúszónövény tövét, és óvja a kiszáradástól. A növény megfelelő támasztékot igényel,  a metszése pedig fajtánként különböző, erre érdemes figyelmet szentelni a fajta kiválasztásakor. Ha teljesítettük minden igényét, akkor pazar, valóban királynői virágpompában gyönyörködhetünk heteken, hónapokon át.
Ezt a fehér iszalagot, mely a sógornőm kertjében díszlik, rendkívül elegánssá teszi a bordó közép
Nemcsak a színe különleges ennek a clematisznak (kép forrása: internet)
Ez a fajta iszalag harang alakú virágokat hord (kép az internetről)
Színskálája a fehér, rózsaszín, bordó, kék, lila színeket öleli fel, vannak szimpla és telt változatai és kétszínű virágokkal ékes fajtái is. Alkalmas kerítés, pergola, növényfuttató rács befuttatására, de még talajtakaró fajtát is találunk közöttük. Különösen elegáns futórózsával párosítva!
Előkelő párosítás: rózsa és iszalag; a fajtákat jól meg kell választani, hogy a virágzási idő megegyezzen és a színek is harmonizáljanak egymással
Kúszó lonc különleges színvilágú fajtája (Lonicera 'heckrotti')
Szintén kúszónövény a lonc (Lonicera). Ennek is számtalan fajtája van, virágszíne lehet fehér, sárga, narancs, rózsaszín, vörös. A japán lonc télizöld növény, csak szigorú teleken veszti el teljesen lombozatát, egyébként télen is zöld, majd a tavaszi kihajtáskor válik meg előző évi lombjától. Ez a növény akár hat méter magasra is felfut, ami persze jó, ha gyorsan akarunk befuttatni vele kerítést vagy rácsot, ám könnyen túlburjánzik, ezért szűkösebb helyen rendszeresen vissza kell vágni. Nyílását fehéren indító majd halványsárgára váltó virágai nem mellékesen csodás illatot árasztanak, ami igen vonzó a rovarok számára.
A teraszunk melletti rácsot befutó japán lonc fehérből sárgába hajló virágai fáradhatatlanul nyílnak  és ontják illatukat egész nyáron; sűrű ágai között fészket rakott egy feketerigó pár
A júniusban nyíló fák és cserjék bemutatása elég hosszúra nyúlt, az évelők listája pedig még ennél is hosszabb. Ezért őket a következő bejegyzésben mutatom majd be. Addig is egy gyönyörű rózsa képével búcsúzom, mert ne felejtsük, a június a rózsák első virágzásának hónapja is!
Az előző kertünkben nyílt ez a gyönyörű angol rózsa; finom, gyümölcsösen üde illatát még ma is érzem az orromban; sajnos őt ott kellett hagynunk...
Ezernyi fajtájuk azonban semmiképp nem fér bele egy ilyen rövid összefoglalóba, csak nem szeretném, ha azt hinnék, elfeledkeztem a kora nyári kertek királynőiről! A következő bejegyzésig is színekben és illatokban gazdag szép napokat mindenkinek!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése