2015. december 17., csütörtök

Tippek a tervezgetéshez



Amikor egy várva várt telek birtokába jut a család, mindenki izgalommal várja, hogy álmai kertje egyszerre csak ott teremjen a szeme előtt. Persze más a helyzet, amikor egy kerttervező és kivitelező céggel végeztetjük el a munkát, mert ebben az esetben valóban a szánkba röpül a sült galamb, és néhány hét leforgása alatt el is készülhet a kifogástalanul szép kert. Az ilyen kerteknek is megvan a szépsége, de természetesen a nagy mű aligha a tulajdonos érdeme…
Amikor mi magunk hozzuk létre a saját édent, a tervezgetési fázis nagyon fontos, hiszen ekkor körvonalazódik, hogy mit is szeretnénk majd a kerttel. Készítsünk listát az összes családtag igényeiről, hogy mindenki magáénak érezhesse a készülő tervet. Biztosan szükség lesz arra, hogy fontossági sorrendet állítsunk fel, de lehetőleg ezt is közösen tegyük. A család igényei szerint a közös használatú terek élveznek majd valószínűleg elsőbbséget, de ne feledkezzünk meg a gyerekekről, akiknek szabad tér, árnyékos játszóhely is kell, és az idősebbekről sem, akik esetleg inkább egy csendes üldögélő sarokra vágynának szép virágokkal körülvéve. 
A gyerekek játszóhelyénél fontos, hogy legyen árnyék

Egy efféle kerti padot bármikor könnyen áthelyezhetünk a kert legszebben pompázó részére
A legkisebb kertben is ki lehet alakítani egy kerti tűzhelyet, akár a terasz közelében, hogy ne kelljen messzire vinni a kinti főzéshez és étkezéshez szükséges dolgokat. Ha minden alkalommal a fél háztartást el kell cipelni a kert végébe, aligha fogjuk gyakran használni a kültéri konyhát…

Egy kerti sütögető nem foglal sok helyet, és a terasz ékessége is lehet

Ha szükségünk van egy nagyobb tűzrakó hely kialakítására is a kertben, a biztonsági szempontokat mindig tartsuk szem előtt! Persze ettől még lehet szép...

Amíg a gyerekek kicsik, vegyük figyelembe, hogy a nekik szentelt játszóhely jól megfigyelhető helyen legyen, akár bentről is figyelemmel kísérhessük őket, és ügyeljünk arra, hogy ne telepítsünk a kertbe rájuk nézve veszélyes elemeket. 
A tiszafa (Taxus baccata) viszonylag lassan növő örökzöld, ami jól tűri az árnyékos és szárazabb helyeket is, ráadásul nyírható is; viszont minden része mérgező, kivéve a piros színű magköpenyt; Amíg kis gyerekek vannak, inkább ne telepítsük!
 Később, amikor a gyerekek nőnek és az ő igényeik is változnak, nyugodtan átalakíthatjuk a kert addig nekik szentelt részét. Ha nem is akarunk konyhakertet, azért egy kis nassolásra, csipegetésre alkalmas gyümölcsbokornak  szánjunk némi helyet, legalább a gyerekek kedvéért. (Földieper akár a virágok szegélyeként is ültethető, málna, ribizli, pár tő paradicsom a kerítés mellett vagy a virágágyásban is elfér)
Ugye, milyen gyönyörű? Képzeljük el, milyen örömmel csipegetnek róla a gyerekek! És persze a felnőttek...
 A tervezgetési időszak azért is fontos, hogy legyen idő mérlegelni, hogy valóban mi a fontos számunkra. Vegyük figyelembe, hogy mennyi időt, munkát tudunk ráfordítani majd a kert fenntartására, mennyi pénzt szánunk a kert kialakítására, milyen stílusú kertben gondolkodunk. 
A formális kialakítású kert gondos tervezést, pontos kialakítást, folytonos fenntartást kíván, és általában több az épített elem benne, tehát a költségek is nagyobbak

A kötetlen kialakítású kertbe belefér a lazaság (és időnként egy kis lustaság is...)

Készítsünk listát a kertbe ültetendő növényekről is. Ha valamely családtagnak van személyes kívánsága, annak mindenképpen igyekezzünk helyet találni, a többi növényt viszont az adott helyre, a célnak megfelelően kell kiválasztani. Ha nincsen elegendő ismeretünk, akkor kérjünk tanácsot tapasztaltabb ismerősöktől, informálódjunk az interneten vagy szakkönyvekből, (egyet-kettőt úgyis érdemes lesz beszerezni, ha komolyan gondoljuk a kertet…) látogassunk el kertészetekbe, ott is szívesen adnak tanácsot.
Fölöttébb célravezető a környéken tett séták alkalmával alaposan megnézni az utcák, kertek növényeit, ebből lehet a legtöbbet leszűrni arról, hogy mi érzi jól magát, mi tetszik, mekkorára nő, stb. A jó és rossz példák egyaránt tanulságosak lehetnek…
Hagyjunk időt a telek adottságainak megismerésére, akár egy éven keresztül is figyeljük meg, hogy melyek a naposabb, árnyékosabb, fagyzugos vagy szelesebb részek, milyen a talaj, vannak-e könnyen kiszáradó vagy éppen vizenyős helyek. Így lehetőségünk van arra, hogy minden részt a legmegfelelőbb módon alakítsunk ki, és még az első pillantásra előnytelennek tűnő adottságban is felismerhetjük a lehetőségeket.
Még a problémás, árnyékos, fák alatti, gyakran csupasz terület is szépen kialakítható; ilyen helyen nem érdemes a fűvel vesződni, van szebb megoldás is
 Ha nincs még kellő tapasztalatunk, vagy még nincs meg a kellő bátorság, netán az anyagi erő a kert kialakításához, vagy az építkezés befejezéséig nem akarunk döntő lépéseket tenni, addig sem kell kopaszon árválkodnia a kertnek. Néhány fát, a kertben fontos szerepet játszó cserjét már biztosan elültethetünk az első évben is, a többi pedig majd jöhet sorjában. Hogy a kert addig is mutasson valamit, egynyári növényekkel, vagy könnyen beszerezhető évelőkkel azonnal vonzóvá tehetjük a ház környékét. Nemcsak virágokra gondolok, több növény akár térhatároló elemként is megállja a helyét, pl. a nyári ciprus vagy más néven seprűfű, vagy a ricinus (mérgező), de virágos növényként a kétéves mályva is alkalmas sövényhelyettesítőnek, és hasonlóan jól mutat a kánna is.

A nyári ciprus (Kochia) könnyen szaporítható magról, és gyorsan növő sövényként vagy lábazat takarására, virágágyás háttereként szép megoldás lehet; ráadásul ősszel szép lilás árnyalatúra színeződik

A mályvarózsa jól mutat kerítés mellett, de térhatárolóként is alkalmas

A  ricinus (Ricinus communis) csodaszép, egzotikus megjelenésű, hatalmasra növő egynyári növény. Vigyázat, a magja nagyon mérgező,  ahol kis gyerekek vannak, ott inkább mondjunk le róla!
A kánna égő színekben pompázik több hónapon keresztül a fagyokig; kerítés mellé, virágágyásba érdemes sorba vagy csoportosan ültetni (ricinussal és seprűfűvel  társítva kész kompozíciót kapunk egész nyárra)

Vannak egynyári futónövények, pl. hajnalka, sarkantyúka, díszbabok, feketeszem, stb,  amelyek gyorsan befutják a kerítést vagy lugast, és takarást biztosítanak addig is, amíg a tartósabb megoldás megvalósul.
A hajnalka könnyen szaporítható magról,  gyorsan feldíszíthetjük vele a kerítést;
a kék és bíbor árnyalataiban pompázik heteken át

Egynyári virágokkal gyorsan színt vihetünk a kertbe; a kombinációk lehetősége szinte végtelen, és akár évente más-más kompozíciót hozhatunk létre
E növények nagy előnye, hogy akár évente másképp, máshogy alkalmazhatjuk őket, és kitűnően felhasználhatóak például a frissen ültetett cserjék és fák közötti hézagok kitöltésére, amíg azok megerősödnek.
A még aprócska csemeték között bizony gyakran túl sok a kopasz hely, és a fűnyírás sem egyszerű közöttük

A cserjék közé ültetett egynyáriak színnel töltik meg az ágyást
Legyen szó akár a kert tervezéséről, akár a kialakításáról, a (hobbi)kertész egyik legfontosabb erénye a türelem, ami a kert esetében a szó szoros értelmében rózsát terem. Tapasztalatom szerint nem célravezető a kertet egyből „készre” csinálni, persze nem is lehet, hiszen évről évre változik, úgy is mondhatnám, hogy egy kert soha nincs készen.  Megfigyelni ahogy alakul, formálódik a kezünk alatt a nagy mű, az egyik legszebb dolog, ami napról napra örömet ad. S miközben minden változik, újabb és újabb ötletek, lehetőségek merülnek fel,  mindig van olyan kertrész, amit újragondolhatunk, átalakíthatunk, így mire azt gondolnánk, hogy elkészült, rájövünk, hogy az egész folyamat lényege nem más, mint maga az alkotás...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése