2016. december 28., szerda

Visszatekintő: 2016 legemlékezetesebb kerti pillanatai



Év vége felé szokás mérleget vonni az év eseményeiről, visszatekinteni az elvégzett munkára, hogy ez alapján lehessen terveket kovácsolni a következő esztendőre. A csendesebb téli időszakban, amikor kezd hiányozni a kerti munka, a színek, virágok, illatok már csaknem feledésbe merültek, különösen jóleső a meleg szobában böngészgetni az év során készült képek között. Jó látni az elvégzett munkát, áttekinteni a kert fejlődését, és újra élni a legszebb pillanatokat. Ez a visszatekintés arra is alkalmas, hogy észrevegyük a hibákat, hiányosságokat, ötleteket ad a további fejlesztésekhez, mint ahogy nekem is rengeteg ötletem támadt már a képek nézegetése közben. Az így támadt gondolataimat feljegyzem, aztán a téli időszakban lesz időm mérlegelni, és kialakítani a további elképzeléseket. Most azonban lássunk egy kis összefoglalót az elmúlt kerti évad emlékezetes eseményeiből!
Január elején az irtás után
A január elején tett kerti sétából a kidöntött fák, a szanaszét heverő ágak, vesszők kupacainak inkább lehangoló, mint szép látványa ragadott meg. De ez a pusztítás jelentette az új kezdetet a kertben, és a romok eltakarítása után a tavaszi sarjadás már sokkal barátságosabb képet mutatott.
Kora tavaszra már túl voltunk a romok eltüntetésén
Áprilisban a gyümölcsfák virágzása a legszebb látványok egyike
Az előkert virágait még az előző tulajdonos ültette
Aztán lassan életre keltek a virágágyások, amelyek még az előző évi rohamban lettek kialakítva, amikor is a régi kertből áthozott évelők egy nagy ágyásba kerültek, és a tavaly beszerzett növények is helyet kaptak közöttük. A tavaly ősszel elültetett hagymás virágok, és az előző tulajdonos által telepített növények szép tavaszi virágzást varázsoltak a kertbe.
A kaukázusi nefelejcset és tulipánt az előző kertből hoztuk
Hatalmas virágbugákat hozott az illatos orgona a diófa alatt; ősszel átültettük egy naposabb helyre
A haranglábakat szintén a korábbi tulajdonostól örököltük meg
Tavaly ősszel ültetett tulipánok és árvácskák
Májusban készült el a kerti tavunk, ami nagy előre lépést jelentett a kert kialakításában. Sok-sok örömet okozott és persze sok munkát is adott, hiszen a tó elkészülte után a tágabb környezet kialakítása már ránk várt. Lépésről lépésre ültettük be az üres területet, alakítottunk ki ösvényeket és megépítettük a sziklakertet, amely a tó környékét a kert felé, a déli oldalon határolja. Őszre már megerősödtek az itt elültetett évelők, díszfüvek és cserjék, némelyikük virágzása egészen látványos volt.
Hatalmas földkupac keletkezett a kiásott tómeder mellett
A frissen elkészült tó tágabb környezete még további munkát igényelt
Pár hónappal később már a tó környezete is átalakult, a növények szépen fejlődésnek indultak
Egyetlen virágot hozott ez a tündérrózsa, amelyet kedves unokahúgoméktól kaptam nyár végén
Nyáron befejeződött a tó környékének kialakítása, már csak a sziklakert beültetése volt hátra
Ez a tengerparti pázsitszegfű még decemberben is virágzott a sziklakertben
Időközben ragyogó virágpompát adtak a tavaly ültetett évelők: lángvirágok, veronikák, füzérajkak, kúpvirágok, kasvirágok, ligeti zsályák, szegfűk és sásliliomok, hogy csak néhányat említsek. Emlékezetes volt számomra a macskahere virágzása, melyet a régi kertből hoztunk, de eddig még sosem virágzott.
A pünkösdi rózsát megörököltük, a ligeti zsályát én ültettem tavaly
Kis-ázsiai macskahere különleges örvös virágai
Orbáncfű és sásliliom együttese; az összeállítás a régi tulajdonost dicséri
Bíbor kasvirágok különböző színekben; a tavaly ültetett növények szépen virágoztak
Lángvirág és füzérajak együttese; mindkettő az előző kertünkből származik
Öntözés kora reggel
Az egyik legszebb dáliám
Ezt a csodás liliomot cserepes növényként kaptam, két év után tavaly ősszel ültettem ki a kertbe; Megérte!
Arany ragyogás a kúpvirág körül
Novemberben még nyílt a kiültetésre váró cickafark
A nyár másik nagy eseménye a medence helyének kialakítása volt. Bár az építési munkát szakemberre bíztuk, a területet övező rézsű kialakítása és beültetése, a maradék föld elrendezése már a mi feladatunk volt. Nyár végén aztán elkészült a lépőkövekből álló kerti ösvény is.
Elkészült a medence; körülötte a rézsűn jövőre már dús virágzásra számítok
Tájkép december végén; január óta kissé megváltozott a látvány...
Az ősz főleg az évelők virágzása révén volt látványos, hiszen a szép lombszínt és termésdíszt adó cserjéink még elég kicsik. Az első fagyos reggelek csodás hóharmat köntösbe öltöztették az utolsó virágokat.
Idén ültetett krizantém
Az első fagyos napon
Az év utolsó nagy nekirugaszkodása a faház mellett az ösvény két oldalán húzódó rózsaágyás kialakítása és beültetése volt. Ez már bizony december elejére csúszott át, és nagy szerencsénk volt, hogy az időjárás kegyes volt hozzánk, így is egyetlen hétvégén kellett elültetni a csaknem kilencven tő rózsát. Azóta pedig az utóbbi években szokatlanul kemény téli hidegben csak az utóbbi néhány napon engedett fel a fagy.
Zúzmarába öltözött a kert; itt már látszik a faház mellett kialakított rózsaágyás
Az év utolsó napsütéses napjain jóleső dolog volt körbesétálni az átalakult kertben, és persze az eddigi eredmények felett érzett öröm mellett már azon jár az eszem, hogy milyen munkák várnak majd a következő évadban, és mennyivel szebbek lesznek a növények és virágok jövőre!
Minden kedves olvasónknak sikeres és kerti örömökben gazdag új esztendőt kíván: Galagonya
A tó vizén tükröződő naplemente az egyik legszebb téli látványosság

2016. december 15., csütörtök

Keresztszemes szívek

Életemben először eladásra is csináltam kézműves díszeket. Egy adventi jótékonysági vásárra vállaltuk egyik kedves barátnőmmel keresztszemes hímzéssel díszített szívek és horgolt hópihék készítését. Ennek megfelelően iparkodtam is nagyon, talán még inkább, mint mikor magunknak alkotok valamit (pedig azért akkor is nagyon igyekszem ám!), hiszen rá kell szolgálni a vevők bizalmára.




Sajnos csak néhány hevenyészett fotót tudok mutatni, ugyanis csak az indulás előtt volt alkalmam lefotózni őket (mostanában a természetes fény és én ritkán tartózkodunk egyszerre egy helyiségben, na meg nem is készültem el egy héttel korábban...). Remélem, azért ötleteket tudtok meríteni. Egy szív akár egy este alatt is elkészülhet, kedves ünnepi dekorációi lehetnek a lakásnak. Még egyáltalán nem keső nekiállni!

Szeretem szívek, szeretem alapanyagok, szeretem minták. Tilda szabásmintát használtam és először varrtam íveket varrógéppel. :)

Mutatom egyesével is.

Szív szívben a zene szerelmeseinek. 



Kedves tekintetű őzike testvérek.



Klasszikus karácsonyi hangulat ihlette hintaló.



Egyszerű, nemesen szép zöld fenyő.



Ajándékokkal megrakott szánkó vidéki hangulatban.



Nos, a sorozatgyártásból azt hiszem, nem fogok rendszert csinálni, kissé stresszes dolognak tartom. :) Mégis, mivel mindegyik egy picit más lett, összességében nagyon élveztem az alkotást és igazság szerint kicsit nehéz szívvel adtam őket át a vásár szervezőinek. Remélem, az új tulajdonosok is annyira fogják szeretni, mint én...

2016. november 29., kedd

Az ősz tündöklő szépségei 1. Színes levelek



Nagyon szeretem az őszt. Mielőtt a természet nyugovóra tér, még belead minden elképzelhető pompát a búcsúba. Különösen csendes, napos időben ragyog ilyenkor a természet, a kert. Miért is mondanánk le az utolsó aktív kerti időszak szépségeiről?
Egyetlen évszak sem olyan színpompás, mint az ősz
Nem csak a fák pazar lombruhájában gyönyörködhetünk, hiszen sok olyan cserje, sőt évelő is van, amelyek ilyenkor szintén színes lombbal rukkolnak elő. Sokuk elsősorban nem őszi díszként ismert, ám érdemes felfigyelni rájuk e szerepben is. Különösen kisebb kertekben éri meg közülük választani, hiszen nem igényelnek sok helyet, és tavaszi vagy nyári virágzásuk után ugyanazon a helyen másodszor is felhívják magukra a figyelmet.  Lássunk most egy csokorra valót ezekből a több évszakos növényekből! (A bemutatott képek néhány kivétellel az internetről származnak.)
Bár most nem fákról akarok írni, mégsem állhatom meg, hogy legalább a juharokról szót ne ejtsek. A japán juhar számtalan fajtája biztosan helyet talál magának kisebb kertekben is, hiszen 3-5 méternél nem nő nagyobbra, de egészen törpe változatai is vannak. Legtöbbjük az év folyamán többször is változtatja lombszínét, ősszel pedig elmondhatatlanul pompás levélszínekkel búcsúztatják a kerti évadot. Meleg színeik, amelyek felölelik a sárga, narancs, vörös, piros szinte minden árnyalatát, beragyogják a kertet.
A juharok a japánkertek nélkülözhetetlen elemei
Vékony vesszőik, esetenként színes kérgük, filigrán ágrendszerük télen is látványos. Némelyiknek még tavaszi virágzása is tetszetős. Szépségüket csak megfelelő tenyészhelyen bontakoztatják ki, mert nem igénytelen növények. Félárnyékos, párás helyet, egyenletes nedvességet kívánnak. Tűző napon megéghetnek a levelei. Nagyobb fák, épületek árnyékába azonban bátran ültethetjük őket. Ha eltaláljuk a helyét, sok gondozást már nem igényelnek. Metszeni nem kell őket, időnként egy kis komposztot meghálálnak. Figyeljünk arra, hogy talajuk ne legyen meszes, mert némelyik fajta ezt nem szereti! Kisebb termetű példányait akár nagyobb dézsában is tarthatjuk, még télen is kint maradhat, mert a fagy nem tesz kárt benne.
Lángoló narancsszínű leveleivel hívja fel magára a figyelmet az ecetfa (Rhus typhina). Ez a 3-4 méteresre növő nagy bokor vagy kisebb fa minden évszakban szép. Festői ágrendszere télen is mutatóssá teszi, a nyárról megmaradó bordó termések tovább fokozzák a hatást. Szeldelt, összetett levelei filigrán külsőt, kissé egzotikus megjelenést kölcsönöznek neki a nyár folyamán, de csúcsformáját ősszel éri el. Nehéz szavakkal leírni azt a fényt, ami az őszi díszbe öltözött növényt körülragyogja.
Az ecetfa lángoló narancsvöröse és a nyírfa sárgája feledhetetlenné teszi az őszt
Teljesen igénytelen, jól bírja a szárazságot, ám van egy tulajdonsága, ami kellemetlenné teheti a jelenlétét, ez pedig erős sarjadzása. Ha nem távolítjuk el rendszeresen a tőtől akár több méter távolságra előtörő sarjakat, hamarosan egész erdőnek lehetünk birtokosai. Nyírt gyepen, szoliterként ültetve azonban könnyen kordában lehet tartani, és kertünknek igen látványos eleme lesz egész évben.
Többször említést tettem már a fanyarkáról (Amelanchier). Itthon az utóbbi időben kezdett ismertté válni ez a nagyon kedves, hálás fácska vagy nagyobb cserje. Tavaszi hófehér virágzását nyáron ehető, finom bogyói követik, közben pedig szép zöld levélzetével díszít. Ősszel aztán pompás narancsos-pirosas köntösbe öltözik, feltűnő színfoltot ad. Színes levelei heteken át a fán maradnak.
A fanyarka izzó lombruhája csodás látvány; remélem, jövőre már a mienk is ilyen pompás lesz!
Igénye nem túl sok van: napos hely, mérsékelt vízellátás. Metszeni sem igazán szükséges. Nevelhető bokornak vagy kisebb fának. Tövénél szépen nőnek a tavaszi hagymások, nyári évelők, és az őszi szezonra is gondoskodhatunk színben hozzáillő krizantémokról, aszterekről vagy díszfüvekről, amelyekkel kiegészíthetjük a levélpompát.
Egy másik gyümölcshozó bokrot szintén érdemes dísznövényként is számon tartani. A fekete berkenye (Aronia melanocarpa) 1,5-2 méteresre növő bokor, amelyen a szép tavaszi virágzást követően júliusban érnek a fényes fekete bogyók.
Fekete törpeberkenye fényes bogyója és őszi lombja
Mostanában egyenesen csodaszerként tartják számon a termését, hiszen vitaminokban, ásványi anyagokban rendkívül gazdag. Nyersen fanyar, ám feldolgozva, dzsemként, szörpként kellemes ízű. Hasznossága mellett szép dísze is a kertnek, mivel levelei ősszel ragyogó narancsra színeződnek. A növény nem igényes, napos helyet, jó vízellátású talajt szeret.
A május-júniusban nyíló rózsaloncnak van olyan fajtája, ami vörös lombszínével őszi látványosságnak sem utolsó. Ő a Weigela florida ’Wings of fire’. Küllemre, termetre, igényre nem különbözik az ismert piros virágú fajtáktól, ám őszi lombszínére való tekintettel, ha nincs sok hely a kertben, akkor érdemes őt választani. Jómagam is ültettem egyet tavaly, idén szépen virágzott is, ám sajnos nyár végén valamilyen okból megperkelődtek a levelei, ezért, bár a maradék elkezdett színesedni, azért vele ezúttal nem dicsekedhetek.
Ilyen szép lesz a rózsalonc "Wings of fire" fajtája az évadzárásra
A 'Gold flame' gyöngyvessző pazar lombruhája
Szintén közismert cserje a nyári virágzású gyöngyvessző (Spirea bumalda). Neki is van olyan fajtája, amely látványos őszi lombbal is előrukkol. Sőt,’Gold flame’ fajtája tavasszal narancssárgán hajt ki, majd a nyár folyamán visszazöldül, végül vöröses lesz, mielőtt elhullajtja leveleit. És mindezek mellett még szép rózsaszín virágokat is hoz nyáron. Igazán ajánlható minden kertbe! Sajnos frissen ültetett növényem szintén úgy járt idén, mint az előbb említett rózsalonc, és még több más társa, de remélem ez csak egyszeri eset volt, és jövőre már megerősödnek annyira, hogy nem lesz velük probléma.
A kerti hortenzia virágait érdemes meghagyni elnyílás után: bordósra színeződve szép összhangot alkot a levelekkel
A kerti hortenziák (Hydrangea macrophylla) is nagyon szépek ősszel. Nyáron rózsaszín virágaik bronzos, majd bordós árnyalatot öltenek, ha nem vágjuk le őket elnyíláskor. Leveleik is szépen színeződnek, a zöld levelek elkezdenek pirosodni, és a bordóvá vált virágzatokkal nagyon szép színhatást adnak.
Tölgylevelű hortenzia pazar őszi levélköntöse
A közönséges hortenzia mellett különösen szépen színesednek még a tölgylevelű hortenzia levelei. A cserjés ’Annabelle’ hortenzia levelei pedig sárgára váltanak az ősz beköszöntével.
A bangitáknak (Viburnum) is több fajtája színeződik szépen ősszel. Szintén több évszakos növények, mivel tavaszi virágzásuk nagyon szép, többnek mutatós bogyótermése is van, majd az őszi levélszín után némelyik a habitusával, emeletes ágrendszerével is látványosságot nyújt a téli hónapokban.
Kányabangita levelei és bogyói
A redős bangita szoliternek is gyönyörű emeletes ágrendszerével
A kányabangita (Viburnum opulus) és a redős bangita (Viburnum plicatum) kiemelkedő díszértékű növények. Igényeik átlagos kertben kielégíthetőek: inkább félárnyékos, mint napos helyet, jó vízellátást kívánnak. Elegendő helyet igényelnek, hogy ágrendszerük kibontakozhasson, szoliterként is ültethetőek. Gondozási igényük minimális, metszeni nem kell őket, viszont ősszel vagy tavasszal egy kis komposztot hálásan fogadnak.
Fűszercserje második "virágzása"
Hogy a sárga szín se maradjon ki a palettáról, még egy cserjét ajánlok.  A ritkaságszámba menő fűszercserje (Calicanthus) 2-3 méteres, gömbölyded bokor. Nyáron nyílnak barnás-bordós különleges virágai. Ovális levelei ősszel sárgásra színeződnek. A növény minden része fűszeres illattal rendelkezik. Levágott vesszői illatos karácsonyi dekorációhoz felhasználhatóak. A cserje a napos-félárnyékos helyet, gazdag talajt szereti. Télen előfordulhat fagykárosodás, ám ezt könnyen kiheveri, valójában tehát egyáltalán nem problémás a nevelése. Egzotikumként mindenképpen érdemes megpróbálkozni vele.
A szárnyas kecskerágó az év nagy részében csak statiszta, ősszel azonban  főszereplővé lép elő
A borbolyák is ragyogó színeket öltenek magukra ősszel;A háttérben lévő nyírfával együtt pompás megoldás bármely kertbe!
Nem ördöngösség ilyen színpompássá tenni a kertünket őszre!
A bemutatott növények többsége átlagos kerti körülmények között, kevés gondozás mellett is szépen fejlődik. Hogy teljesebbé tegyük az őszi évadot, szorítsunk nekik is helyet a cserjesorban, biztosan nem bánjuk meg!
A legszűkebb helyen is kiszínesíthetjük az őszt