2016. február 18., csütörtök

Mesebeli mézeskalács

Tudom-tudom, régen elmúlt a Karácsony. Viszont egyrészt mézeskalácsot nem csak akkorra lehet sütni, másrészt pedig nem szeretném, hogy elkallódjon előletek a receptje. Nekem nem fog, mert már régen beleírtam a receptes füzetembe, amibe szigorúan a bevált ételek elkészítési módja kerülhet. Az idén is (azaz tavaly :)) meggyőződtem róla, hogy ez mindent visz. Ízre, állagra, tartósságra. Volt összehasonlítási alapom, mert 3 félét is kipróbáltam. Nem, ez nem a rögtön puha mézeskalács, hanem az, amelyik sütésnél szépen megtartja a formáját, gyönyörűen lehet díszíteni, és ha egy éjszakára a levegőn hagyjuk, kellemesen megpuhul. Ha előbb nem is, idén Karácsonykor próbáljátok ki, nem fog csalódást okozni.




Hozzávalók:

A tésztához:
50 dkg szitált liszt
16 dkg porcukor
1 csapott kávéskanál szódabikarbóna
1 kávéskanál mézeskalács fűszerkeverék (vagy fahéj)
1 egész tojás és 1 sárgája
2,5 dkg puha vaj vagy margarin
20 dkg folyékony, szobahőmérsékletű méz

Az írókához:
1 tojásfehérje
kb. 15 dkg porcukor
1 mokkáskanál étkezési keményítő
1 evőkanál citromlé

Elkészítés:
  1. A száraz hozzávalókat egy nagy tálban összekeverjük. Közepébe fészket formálunk, ide ütjük a tojást és a tojássárgáját, majd a vajjal és a mézzel elhabarjuk. Belülről kifelé fokozatosan hozzágyúrjuk a száraz részt, míg össze nem áll a tészta.
  2. Fóliába csavarva legalább négy órán át pihentetjük a hűtőszekrényben, de akár 1-2 napig is ott hagyhatjuk.
  3. Lisztezett deszkán 2-3 mm vékonyra nyújtjuk és kiszaggatjuk. 
  4. A díszítésnél két lehetőségünk van:
    • Ha magokkal (napraforgó, tökmag, lenmag, szezámmag, fenyőmag, puffasztott rizs, szegfűszeg, csillagánizs, mandula, dió, mogyoró, mazsola, más aszalt gyümölcsök, mák...) és/vagy rátét tésztával szeretnénk díszíteni, akkor felverünk 1 egész tojást, azzal kenjük le a mézeseket, és ráhelyezzük, amit éppen szeretnénk. FONTOS: ha mandulát, tökmagot, mazsolát, más aszalványt szeretnénk használni, akkor azokat már hamarabb be kell áztatni, és sütés előtt is vízzel kell kenegetni. A rátét-tészta ugyanúgy készül, csak kevesebb szódabikarbónát tegyünk bele. Díszítés után 220 fokos sütőben 5-6 perc alatt megsütjük.
    • Ha írókázni szeretnénk (cukros tojáshab), akkor szaggatás után azonnal sütjük a mézeseket, ugyanúgy, mint a maggal díszítettet, majd ha kihűlt, akkor dekoráljuk ki. Ehhez 1 szobahőmérsékletű tojásfehérjét addig keverünk kb. 15 dkg alaposan átszitált porcukorral, citromlével és a keményítővel, míg sűrű, fényes, egynemű masszát nem kapunk, ami szálat húz. A fehérje méretétől függően kevesebb vagy több cukor szükséges hozzá. Ha hígnak ítéljük, adjunk hozzá még porcukrot. Ha túl kevés a cukor, akkor hiába húzzuk vékonyan, megfolyik a rajz. De ha túl sok cukrot teszünk bele, akkor szemcsés marad, nem lehet vele szépen dolgozni. Ha elérte a megfelelő állagot, egy tiszta nejlonzacsóba kanalazzuk, melynek előzetesen az egyik sarkán egy apró lyukat vágtunk, majd összefogjuk a zacskót, és az áhított mintát a mézesre rajzoljuk.



A képeken a tavalyi és az idei mézeskalácsaimat láthatjátok.  Egy részük a nagy mézeskalács sütő barátnős estén készült. <3

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése